Zamknij

Ponad 14 mln złotych dla startupów!

17:04, 14.03.2024 jk / Biuro prasowe UMWP Aktualizacja: 17:05, 14.03.2024
Skomentuj Biuro prasowe UMWP Biuro prasowe UMWP

Podkarpackie Centrum Innowacji rozpoczęło nowy, innowacyjny projekt: „Deeptech Akcelerator”. Zakłada on wsparcie dla startupów na wczesnym etapie rozwoju. Na to zadanie PCI ma ponad 14,6 mln złotych, a pojedynczy startup może otrzymać nawet 400 tys. złotych dotacji. Pierwszy nabór wniosków planowany jest już na przełomie kwietnia i maja.

- Cieszymy się bardzo, że mamy kolejny projekt, w który wchodzi Podkarpackie Centrum Innowacji - powiedział, otwierając spotkanie marszałek Władysław Ortyl.

Nowy projekt zainicjowany przez PCI, będące jednostką samorządu województwa, jest realizowany w ramach programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - finansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) - „Startup Booster Poland – Smart Up”. Całkowita wartość projektu realizowanego przez PCI to 14 638 512,66, a kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi: 14 244 462,20.

- Ten projekt uzupełnia działania Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Platformy Startowe. Mamy tym samym do czynienia z jednością i synergią instytucji oraz projektów, które będą skierowane do startupów, a więc do ludzi młodych, którzy mają kreatywne myślenie, którzy potrafią ryzykować, mają pewną wizję i nie boją się ponieść tego ryzyka, więc trzeba ich w tym wspierać – mówił Władysław Ortyl. 

PCI oferuje startupom dwie ścieżki, w ramach których mogą ubiegać się o środki. Pierwsza to tzw. ścieżka branżowa, która dotyczy takich obszarów jak: zdrowie, innowacyjna żywność oraz ICT. W jej ramach młode startupy mogą liczyć na dotację w wysokości nawet 400 tys. złotych. A w drugiej, tzw. ścieżce sector agnostic do 200 tys. zł.

- Nie możemy stosować tylko takich prostych metod czy usług do tych, którzy tworzą startupy, którzy działają na rzecz innowacyjności. Trzeba sięgać po różnego rodzaju nowe instrumenty, bardziej kreatywne – mówił marszałek.

Akceleracja branżowa startupów ma się odbywać z udziałem partnera biznesowego lub publicznego (B2B/B2A), czyli zakłada weryfikację możliwości wdrożenia rozwiązania startupu u odbiorcy technologii (ze wskazaniem, co najmniej jednej branży). Z kolei akceleracja sector-agnostic, tj. akceleracja startupów bez udziału partnera biznesowego, zakłada rozwój startupu o potencjale rynkowym, którego produkt aktualnie nie stanowi przedmiotu ewentualnej współpracy z odbiorcą technologii lub inwestorem.

Jak będą przebiegać nabory wniosków i kiedy ruszą oraz na co dokładnie mogą liczyć startupy w ramach nowego programu „Deeptech Akcelerator" – o tym wszystkim mówiła podczas spotkania Timea Sulenta-Pluta dyrektor programowy PCI. Poinformowała ona, że w ramach programu i przyznanych funduszy, finansowanie otrzymają 32 startupy.

Do współpracy w ramach ścieżki branżowej, zespół PCI zaprosił renomowane przedsiębiorstwa, które mają być partnerami biznesowymi. Są to m.in.: w obszarze zdrowia i innowacyjnej żywności - MASPEX Sp. z o.o., CURTIS HEALTH CAPS S.A., FPH POŁONINY Sp. z o.o (IWONICZANKA). A z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych: IDEO Sp. z o.o., Tech-ocean Sp. z o.o., OPTEAM S.A. Partnerzy biznesowi zadeklarowali przetestowanie powstałych technologii na swojej infrastrukturze. Koncepcja programu akceleracji oprócz wsparcia finansowego zawiera również działania edukacyjne, mentoringowe i networkingowe.

W wydarzeniu uczestniczyli członkowie firm biorących udział w projekcie, przedstawiciele podkarpackich uczelni – Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, a także kierownictwo Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W gronie uczestników nie zabrakło również właścicieli startupów.

(jk / Biuro prasowe UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%