Jak powiedziała podczas uroczystości wiceprezes Boeing Engineering Poland & Ukraine Linda Hapgood, Rzeszów to ważne miejsce dla koncernu. Dodała, że to na Podkarpaciu znajduje się jedno z największych centrów dystrybucyjnych firmy w Europie. - Otwarcie centrum inżynieryjnego to naturalny krok - dodała.
Obecny na otwarciu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zaznaczył, że to bardzo ważny dzień do miasta. - Utworzone zostały tutaj najcenniejsze miejsca pracy, bo te związane z badaniami i rozwojem - powiedział. Zapewnił, że koncern może liczyć na wszelką pomoc ze strony samorządu.
W rzeszowskim centrum zatrudnionych zostało na razie ponad 100 inżynierów - powiedziała dziennikarzom dyrektor zarządzająca Boeing Polska i Boeing Ukraina Honorata Hencel. - Osoby tu zatrudnione będą pracowały dla wielu działów koncernu. Obsługiwać będziemy wszystkie podmioty biznesowe Boeinga - wskazała.
Hencel dodała, że firma ściśle współpracuje z Politechniką Rzeszowską. - Właśnie nasza współpraca z uczelnią, a co za tym idzie badania i rozwój, mają prowadzić nas do tego, żeby rozwijać tutaj nowe technologie, które będą przyszłością Boeinga. Mówimy tutaj np. o systemach bezzałogowych czy rozwoju oprogramowania - zaznaczyła.
Inżynierowie z Rzeszowa będą też wspierać klientów Boeinga w różnych częściach świata.
Na razie w stolicy Podkarpacia zatrudnionych jest ponad 100 inżynierów, ale - jak zapowiedziała Hencel - liczba ta wzrośnie. - Zatrudnienie będzie uzależnione od potrzeb centrali Boeinga z USA - powiedziała.
W Polsce Boeing zatrudnia 1,1 tys. osób.
Oprócz działalności inżynieryjnej Boeing w Polsce posiada biura Boeing Defense, Space & Security w Warszawie, Boeing Digital Solutions & Analytics w Gdańsku oraz centrum dystrybucyjne Boeing Distribution Services (BDSI) w Rzeszowie. Koncern współpracuje z polskimi dostawcami oraz lokalnymi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi.(PAP)
huk/ pad/