Przesłuchania odbyły się w rzeszowskim WDK, w którym kiedyś koncertował Tadeusz Nalepa. Do finału zakwalifikowało się 11 wykonawców wyłonionych spośród 38 solistów i zespołów, którzy nadesłali zgłoszenia do konkursu. Ma on charakter ogólnopolski i znalazł odzew wśród miłośników bluesa z różnych zakątków kraju. Do Rzeszowa dotarło 10 finalistów, najdalej miał zespół Guma, który przyjechał z mazowieckiego Izabelina.
Wykonawców występujących w dwóch kategoriach wiekowych: 10-15 lat oraz od 16 lat ocenili jurorzy pod przewodnictwem znakomitego wokalisty Marka Bałaty: pianista i kompozytor Tadeusz Leśniak, dziennikarka Radia Rzeszów Elżbieta Lewicka, lider zespołu Portal Blues Sebastian Stachurski, a ze strony organizatora Katarzyna Lorenc – instruktor wokalny Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska”.
Po wysłuchania utworów zaprezentowanych przez wykonawców jury rozdzieliło między uczestników nagrody o łącznej wartości 9000 zł. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Kategoria I: I miejsce ex aequo – Lena Małodzińska i Nina Szymańska, II miejsce – Lena Mucha, III ex aequo – Magdalena Rębisz i Dawid Kwaśny.
Kategoria II: I miejsce ex aequo – Kornelia Wodka i Antonina Piotrowska, III miejsce ex aequo – Patrycja Nawojska i Aleksandra Kostek, Wyróżnienie – Zespół „Guma”.
Grand Prix nie przyznano. Z powodu dnia żałoby narodowej przegląd konkursowy tegorocznej edycji Festiwalu Polskiej Twórczości „Ziemia Dzieciństwa” poprzedzony został minutą ciszy, a zaplanowany na finał koncert zespołu Portal Blues przesunięto na 17 maja, godz. 22.00.
To już piąta edycja Festiwalu Polskiej Twórczości „Ziemia Dzieciństwa”, który nawiązuje do twórczości Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. Sama nazwa jest parafrazą tytułu jednej z ich wielu kultowych piosenek pt. „Rzeka dzieciństwa”. Finaliści wykonali po dwa utwory: jeden z kręgu polskiego bluesa, a drugi - muzyki rozrywkowej. Festiwal dedykowany jest utalentowanym wykonawcom, którzy do tej pory nie podpisali kontraktu z żadną wytwórnią, nie mają menedżera, ale marzą o wielkich scenach. Wydarzenie promuje zarazem edukację artystyczną i co roku towarzyszą mu warsztaty wokalno-instrumentalne. Podczas tej edycji Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zorganizował je w marcu i w kwietniu we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy i Domem Kultury w Przecławiu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Jest ono realizowane w ramach zadania pn. Festiwal Polskiej Twórczości „Ziemia Dzieciństwa”. Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz