Na wystawie zatytułowanej „Wejdź w ciszę”, dla której przestrzenią będą wnętrza spichlerza z Bidzin, chętni obejrzą obrazy artysty z różnych okresów. Jego pejzaże są jak okna otwarte na nieskończoność – surrealistyczne i metafizyczne. Pozwalają zatrzymać się i wśród zgiełku codzienności zaczerpnąć ciszy.
Sztuce malarskiej towarzyszyć będzie opowieść muzyczna. Do jej wysłuchania zaproszą skrzypaczka Sylwia Gołębiowska i akordeonista Krzysztof Marek.
Twoje oczy zajrzą na chwilę do mojej duszy...
Ten znany włoski artysta od pewnego czasu mieszka w Polsce, dzięki czemu jest okazja, by poznawać jego twórczość, nie wyjeżdżając za granicę. Malarz, znany i ceniony nie tylko we własnej ojczyźnie – ze swoimi wystawami zjeździł świat – zasłynął zwłaszcza monumentalnymi dziełami, dla których znajdował niezwykłe przestrzenie wystawiennicze. Jednym z takich miejsc była słynna rzymska ulica Sykstyńska. Warto przyjść na wernisaż, do czego zachęca własnymi słowami sam Mistrz:
„Któregoś dnia, stojąc przed moim obrazem,
Wspomnienie dawnych czasów:
Twoje oczy zajrzą na chwilę do mojej duszy.
Wtedy będziemy podróżować razem w czasie.
Chwila długa jak całe życie.
Życie malarza. Moje życie“.
Co łączy Luigiego Priore ze skansenowską przestrzenią?
Odpowiedź wydaje się prosta – umiłowanie natury i porządku rzeczy, tęsknota do świata, w którym nie człowiek, a Stwórca zajmuje najwyższe miejsce. Dla wielu skansen wydaje się miejscem idyllicznym, pierwotnym, krainą z pogranicza jawy i snu. Trzeba się zatem zanurzyć w strumieniach obrazów tego wielkiego artysty. Niech bezczas jego narracji połączy się z bezczasem tego miejsca stworzonego do opowiadania bezkresnych historii.
W programie:
godz. 16.00 oraz 16.30 – zwiedzanie skansenu z przewodnikiem
godz. 18.00 w spichlerzu z Bidzin – „Wejdź w ciszę” – wernisaż wystawy malarstwa Luigiego Priore – włoskiego mistrza XX w., a także występ skrzypaczki Sylwii Gołębiowskiej i akordeonisty Krzysztofa Marka
Johan Sebastian Bach – Aria na strunie G
Fryderyk Chopin – Preludium e-moll
Benedetto Marcello – Larghetto affettuoso
Jules Massenet – Medytacja
Astor Piazzolla – Ave Maria
Astor Piazzolla – Oblivion
Henry Mancini – Moon river
Rolf Lovland – Song from a secret garden
James Last – The lonely shepherd
Lucio Dalla – Caruso
Ennio Moriccone – Gabriel's oboe
Muzycy
Sylwia Gołębiowska
Skrzypaczka, edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej. Kontynuowała ją w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec ad. dr hab. Kamili Wąsik-Janiak. Była uczestniczką kursów muzycznych w Łańcucie i Kołobrzegu, członkiem Akademii Orkiestrowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (2020/2021) oraz projektu orkiestrowego International Lutosławski Youth Orchestra w Szczecinie (2019). Koncertowała w kraju w orkiestrze Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Podkarpackiej, w ramach projektu Heroes Orchestra oraz za granicą: w Czechach, Niemczech, Francji, Macedonii i Czarnogórze. Współpracuje z Wydziałem Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach koncertów pn. „Rzeszów Classical Night” oraz nagrań płytowych. Wykonuje szeroko pojętą muzykę klasyczną oraz – jako skrzypaczka zespołu Hudacy – muzykę karpacką.
Krzysztof Marek
Akordeonista, swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej w klasie akordeonu prowadzonej przez mgr. Tomasza Blicharza. Naukę kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, w klasie dr. hab. Pawła Palucha. Obecnie jest absolwentem studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Marka Andryska. Brał udział w nagraniach solowych, jak i kameralnych dla Polskiego Radia Rzeszów. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów: I miejsca na XX Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej, II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostravie, III miejsca w kategorii IV (do lat 24) w XVII Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych, II miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas akordeonu i zespołów akordeonowych szkół muzycznych II stopnia zorganizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej, III miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej, III miejsca na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2012”, III miejsca na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2014", III miejsca na XV Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych. Uczestniczył w kursach interpretacji muzycznej, kształcąc się pod kierunkiem takich pedagogów jak K. Baran, Y. Shishkin (Rosja), M. Miki (Japonia), M. Raantanen (Finlandia) czy W.L. Puchnowski.
Wstęp: 5 zł (od godz. 16.00).
Wcześniej – według cennika.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz