Zamknij
REKLAMA

Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego 15 i 16 sierpnia

11:51, 03.08.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Na kulturalnej mapie Podkarpacia twórczość filmowa zyskuje coraz większe znaczenie. Powstawały tu produkcje, które niejednokrotnie okazywały się kultowymi. Przyszedł czas, by na wspomnianej mapie wytyczyć nowy szlak - Podkarpacki Szlak Filmowy.

Filmowa historia Jaślisk jest wyjątkowa. Ta mała podkarpacka miejscowość na przestrzeni lat przyciągnęła swymi walorami wielu filmowców. Niepowtarzalny klimat i atrakcyjność beskidzkiej wsi stały się tłem historii prezentowanych na wielkim ekranie na całym świecie.

Mieszkańcy Jaślisk gościli u siebie ekipy wielu filmowych produkcji. Wśród nich znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film Twarz (reż. M. Szumowska, 2018), a także ubiegłoroczny kandydat do Oscara Boże Ciało (reż. J. Komasa, 2019). Cieszący się popularnością i uznaniem krytyków film rozsławił Jaśliska na skalę światową. Zanim jednak o Jaśliskach usłyszało Hollywood, wieś zadebiutowała na wielkim ekranie dzięki filmowi Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński, 2007). Obraz ten zapoczątkował nowy rozdział w historii Jaślisk i niewątpliwie stał się praprzyczyną sierpniowego wydarzenia.

Otwarcie szlaku filmowego wieńczy filmową historię Jaślisk. Warto nadmienić, iż jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w regionie. Kolejne punkty szlaku są w przygotowaniu.

PROGRAM WYDARZENIA:

15 SIERPNIA (SOBOTA)

PROGRAM FILMOWY

13:00-14:00 rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza

14:00-15:30 projekcje filmów dokumentalnych Podkarpackiej Kroniki Filmowej: Wypasiony raj (reż. R. Gużkowski) - spotkanie z reżyserem, Kolekcja (reż. M. Polar)

16:00-19:00 projekcja plenerowa filmu Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński) połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami:

Dariuszem Jabłońskim (reżyser i scenarzysta), Violettą Kamińską (producent), Marianem Dziędzielem (aktor), Andrzejem Stasiukiem (scenarzysta), Lechem Łotockim (aktor)

19:30-22:00 projekcja plenerowa filmu Boże Ciało (reż. J. Komasa)* połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami:

Anetą Hickinbotham (producent), Elizą Rycembel (aktorka), Bartoszem Bielenią (aktor), Leszkiem Lichotą (aktor), Tomaszem Ziętkiem (aktor), Markiem Zawieruchą (scenograf), Iwo Baryczem (drugi reżyser)

 

*na projekcję obowiązują wejściówki, dostępne na miejscu wydarzenia

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

13:00-14:00 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

14:30-15:30 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

16 SIERPNIA (NIEDZIELA)

PROGRAM FILMOWY

11:00-12:00 rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza

13:00-14:00 spotkanie z gośćmi wydarzenia, twórcami i aktorami filmów Boże Ciało i Wino truskawkowe

14:00-15:30 projekcja filmu Na granicy (reż. W. Kasperski)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

14:00-15:00 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

15:30-16:30 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

17:00-18:30 koncert zespołu The Fruitcakes

(z udziałem aktora Tomasza Ziętka)

Przez cały czas trwania wydarzenia dostępna strefa relaksu i punkty gastronomiczne przed barem Czeremcha. Na miejscu również stoiska z produktami z regionów znajdujących się na dawnym Trakcie Węgierskim.

Program może ulec zmianie.

Organizatorami wydarzenia są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie “W Krainie Źródeł”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W trakcie wydarzenia obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą maseczek. Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Prosimy o przybycie na poszczególne wydarzenia z wyprzedzeniem. W związku z wytycznymi sanitarnymi podczas wydarzenia będą zbierane dane osobowe uczestników.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA