Zamknij
REKLAMA

III Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia 2021. Co w programie?

13:02, 31.05.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 10 - 12 czerwca br. w kinie Zorza w Rzeszowie odbędzie się III Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia 2021.

Zaprezentowanych zostanie sześć filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia. Wydarzenie będzie dostępne dla Widzów za darmo. Liczba miejsc jest ograniczona.

10 czerwca (czwartek)

godz. 18.15 – „Niepamięć”

Grecja, Słowenia 2020, komediodramat (90 min), scen. i reż. Christos Nikou

Choć film powstawał sześć lat, odczytywany jest w kontekście globalnej pandemii covid-19. W Atenach panuje epidemia amnezji. Aris pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Pamięta tylko smak jabłek…

godz. 19.45 – „Solidarność według kobiet”

Polska 2014, dokument (103 min), reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski, scen. Marta Dzido (po seansie spotkanie z Piotrem Śliwowskim)

Film opowiada o kobietach wypchniętych z historii związku zawodowego, jego założycielkach i działaczkach. Wiele przeszły w życiu, za działalność niejednokrotnie zapłaciły szczęściem rodzinnym. Emigrowały, popadały w biedę. Przede wszystkim nie uczestniczyły w obradach Okrągłego Stołu, były mu przeciwne. Dziś, jak reszta społeczeństwa, są podzielone w kwestii oceny przemian w Polsce.

11 czerwca (piątek)

godz. 18.15 – „Kedi – sekretne życie kotów”

Turcja 2016, dokument (80 min), reż. Ceyda Torun

Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe kocie indywidualności, które są naszymi przewodnikami po Stambule, mieście z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedynym w swoim rodzaju najprawdziwszym kocim imperium. Oglądamy z bliska ich codzienne życie i spotkania z mieszkańcami. Film nie tylko dla kociarzy!

godz. 19.45 – „Marzenia”

Łotwa 2016, dramat (104 min), reż. i scen.: Ren?rs Vimba

Surowy dramat o dojrzewaniu rozgrywający się na łotewskiej wsi. 17-latka mieszka z młodszym bratem i babcią. Rodzeństwo czuje się opuszczone po śmierci ojca i wyjeździe matki do Anglii. Kiedy umiera babcia, brat i siostra, aby nie trafić do sierocińca, utrzymają ten fakt w sekrecie. Młodą kobietę czekają coraz trudniejsze wyzwania. Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w sekcji Generacja / 14 plus i był wyświetlany na wielu festiwalach młodzieżowych.

12 czerwca (sobota)

godz. 18.15 – „Tony Halik”

Polska 2020, dokument (90 min), scenariusz i reżyseria Marcin Borchardt

Film autora dobrze przyjętego przez publiczność dokumentu Beksińscy. Album wideofoniczny (2017). Korzystając z unikatowych materiałów archiwalnych Marcin Borachrdt próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim był Tony Halik, autor bardzo popularnych telewizyjnych programów podróżniczych. Czy Tony Halik miał dostęp do wielkich tego świata, Fidela Castro, królowej Elżbiety, Evity Peron, Richarda Nixona? Czy z każdym mógł zrobić wywiad? Czy przypadkiem nie poruszał się po cienkiej linii autokreacji?

godz. 19.45 – „Słudzy”

Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020, dramat (80 min), reż. Ivan Ostrochovský. (Po seansie spotkanie z historykiem kina prof. Jadwigą Hučková z UJ)

Początek lat 80. XX w., Czechosłowacja. Czarny kryminał o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Film skupia się na losach dwóch seminarzystów, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów...

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%