Zamknij
REKLAMA

Prace Magdaleny Uchman w „Strefie Kultury” CH Plaza Rzeszów

12:35, 24.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

„Ukryte komunikaty” to tytuł kolejnej wystawy, którą można zobaczyć w „Strefie Kultury” CH Plaza Rzeszów. Prace stworzone przez Magdalenę Uchman to wyjątkowe obrazy, które w wielu warstwach przemycają ukryte treści wzbudzające u odbiorcy zaciekawienie i zmuszające go do interakcji.

„Strefa Kultury” to projekt mający umożliwić klientom CH Plaza Rzeszów obcowanie ze sztuką i poznanie najlepszych prac młodych, zdolnych artystów wywodzących się z naszego regionu. Strefa działa w CH Plaza Rzeszów od listopada 2019 r. Od tego czasu odbyło się tam kilka wernisaży, warsztatów i spektakli. Strefa jest dostępna – bezpłatnie – dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką.

W ostatnim czasie w „Strefie Kultury” można było oglądać wystawę pt. „Pejzaż osobisty” Barbary Hubert. Teraz CH Plaza Rzeszów zaprasza na nową, ciekawą wystawę Magdaleny Uchman. 

Artystka urodzona w Przeworsku inspiruje się m.in. wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Miłość". Magdalena Uchman nierzadko stosuję wielokrotne nawarstwianie, które pojawia się na płótnach. Dzięki temu obrazy są bardziej nasycony, mają jakąś głębię, ma pierwszy, drugi i kolejny plan. W wielu warstwach przemyca „ukryte komunikaty”, które są czytelne jedynie dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Komunikatami artystki, nawiązującymi też bezpośrednio do formy, są również okienka, które tworzy na powierzchni płótna. Tym samym wzbudza u odbiorcy zaciekawienie ukrytym przekazem i zmusza do interakcji, zachęcając do otwarcia i zajrzenia do środka okna. Czasami jest tam umieszczony portret albo jakieś słowo, czasami tylko czysty kolor, a czasami nie ma nic.

Jak sama tłumaczy Magdalena Uchman najważniejsza jest dla niej wolność artystyczna. Polega ona na tym, że jako artystka ma prawo do wyboru zarówno treści, jak i formy prac. Żadna z innych form ekspresji nie daje takiej swobody i takiej przestrzeni jak sztuka, która jest dla artystki jednocześnie formą medytacji, wyciszenia się, jak i zastanowienia się nad życiem, nad drugą osobą i nad tym, kim sam jest.

Magdalena Uchman pochodzi z Przeworska. Jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2006 roku uzyskała Dyplom zrealizowany w Pracowni Wklęsłodruku prof. Krzysztofa Skórczewskiego. Za wybitne osiągnięcia w trakcie studiów otrzymała Dyplom Uznania Rektora. W roku 2010 ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 2012 zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2020 roku na stanowisku profesora w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Teorii Sztuki w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Druku Płaskiego i Litografii na Kierunku Grafika.

Zorganizowała 27 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Magdalena Uchman jest także laureatką wielu międzynarodowych i krajowych nagród oraz wyróżnień.

Wystawa Magdaleny Uchman pod tytułem „Ukryte komunikaty” można oglądać w Strefie Kultury CH Plaza Rzeszów w godzinach otwarcia Centrum.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%