Zamknij
REKLAMA
12:49, 04.11.2020

W Sanoku przy ul. Kochanowskiego powstało trójwymiarowe przejście dla pieszych. Jest to jeden z elementów programu pn. „Hello Ice”, realizowanego przez firmę Budimex. Do projektu przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 1.

Przedstawiciele firmy odwiedzają szkołę, gdzie organizowane są Dni Bezpieczeństwa. Mają one na celu uświadomienie najmłodszym uczniom szkół podstawowych bezpiecznego zachowania na drodze. W ramach zajęć przeprowadzone zostają też kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Z powodu ograniczeń pandemii nie odbędą się zajęcia praktyczne dla dzieci, natomiast przedstawiciele firmy w dniach 28-29 października pomalowali pasy trójwymiarowe. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych. To nowatorskie rozwiązanie w Polsce i na świecie sprawiło, że kierowcy zwalniają, a dzieci z większą ostrożnością przechodzą przez jezdnię. 

Do tej pory dzięki realizacji projektu przez Budimex, trójwymiarowe pasy powstały w trzech miejscowościach w Polsce, Sanok jest czwartym miastem. Przejścia dla pieszych 3D za sprawą iluzji optycznej wyglądają jak przeszkoda, co zmusza kierowców do hamowania. Pomysł narodził się w Indiach kilka lat temu, jako odpowiedź na wysoką liczbę osób zabitych na przejściach dla pieszych. W Polsce również te liczby są zatrważające. 

Tylko w 2019 r.  na polskich drogach zginęło 793 pieszych, a 6 361 osób zostało rannych. Jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada wcześnie, ginie najwięcej pieszych, z czego najliczniejsze grupy stanowią seniorzy i dzieci. (Dane Komendy Głównej Policji Biura Ruchu Drogowego). W Polsce  jesienią i zimą zmrok zapada bardzo wcześnie, dlatego też należy zadbać o widoczność na drogach. Po nawiązaniu współpracy między samorządem Sanoka i przedstawicielami firmy Budimex, przejście dla pieszych 3D powstało przy ul. Kochanowskiego. Program Hello ICE Budimex Dzieciom otrzymał patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Infrastruktury.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA