Zamknij
REKLAMA

Konna kaskaderka i tłumy w Parku Blizna [FOTO]

14.35, 08.08.2022 PC Aktualizacja: 14.36, 08.08.2022
Skomentuj
REKLAMA

Do Parku Historycznego w Bliźnie powrócił z rozmachem Piknik Militarny. Znów do małej wsi położonej w środku Puszczy Sandomierskiej zjechały się tłumy. Oklaskiwały przede wszystkim brawurowy pokaz musztry paradnej i kaskaderki konnej, ale też z wielkim zaciekawieniem odwiedzały stanowiska rekonstruktorów.

[FOTORELACJA]153[/FOTORELACJA]

Blizna to mała miejscowość położona w województwie podkarpackim, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, w gminie Ostrów - tuż przy granicy z powiatem mieleckim. To tutaj w latach okupacji hitlerowskiej, w latach 1943-1944 montowano i wystrzeliwano niemieckie latające pociski V-1 i rakiety V-2, czyli tajną broń Hitlera. Obecnie w tym miejscu działa Park Historyczny Blizna.

Od lat w sierpniu Blizna jest miejscem sporej imprezy – militarno-historycznego pikniku, który przyciąga wiele grup rekonstruujących historyczne formacje militarne, ale też tysiące mieszkańców regionu spragnionych wiedzy o tajnej broni Hitlera i wojskowych atrakcji. Pandemia sprawiła, że zwyczaj letnich spotkań w Bliźnie nieco przygasł, ale w tym roku impreza nawiązywała już do swoich najlepszych edycji.

Główną atrakcją zorganizowanego w niedzielę 7 sierpnia 2022 roku pikniku był pokaz musztry paradnej w wykonaniu podkarpackiego Oddziału Kawalerii Ochotniczej jeżdżącego w barwach 20 Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego. Jeden z dwóch największych w kraju takich oddziałów pokazał swoje umiejętności, imponował koordynacją i poziomem wyszkolenia.

Niespodzianką dla licznie zebranej widowni był pokaz konnej kaskaderki w wykonaniu jednego z członków Oddziału. Jeźdźca realizował ryzykowne ewolucje gdy koń pędził w galopie – to musiało się podobać. Kawalerzyści dali też pokaz władania białą bronią.

W programie niedzielnego pikniku znalazły się też m.in. atrakcje zafundowane przez grupy rekonstrukcyjne, prezentacje sprzętu wojskowego, animacje dla dzieci i stoiska kół gospodyń wiejskich. Odbył się również występ patriotyczny Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej oraz koncert zespołu Zbigniew Foryś Band ex LOMBARD. Naturalnie dostępna bezpłatnie była stała wystawa Parku Historycznego.

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%