Zamknij
REKLAMA

KSW kupi nowego robota chirurgicznego

12.23, 15.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada, a pacjenci jeszcze w tym roku będą przy pomocy tego systemu operowani.

Podpisanie umowy poprzedziło postępowanie konkursowe, które wyłoniło zwycięzcę, którego produkt odpowiadał postawionym wymaganiom przetargowym i cenie jaką szpital przy ogromnej pomocy Urzędowi Marszałkowskiemu mógł przeznaczyć na sfinansowanie zakupu. Oferta firmy Synektik będącej jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi, okazała się tą, która to postępowanie wygrała.

Umowę podpisali dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW nr 1 oraz Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik.

Całkowita wartość umowy, to prawie 14 milionów złotych brutto (13 999 833 zł). W tej kwocie znajduje się najnowszy system robotyczny da Vinci Xi oraz adaptacja sali operacyjnej, a także symulator  pozwalający osiągnąć podstawowe i zaawansowane umiejętności operacyjne, rozwój koordynacji, naukę technik cięcia oraz szycia.

– KSW to wiodący w województwie ośrodek o profilu onkologicznym zapewniający kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworów, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW. – Zakup własnego systemu robotycznego wpłynie na dostępność jego użycia i pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów. Należy podkreślić, że nie tylko pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową.

Od 20 maja 2021 roku w KSW, przy dostępności robota da Vinci tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi (255 operacji urologicznych i 12 ginekologicznych). – Szpital w Rzeszowie jest jednym z liderów na rynku Polskim w ilości wykonywanych zabiegów  urologicznych z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci, powiedział Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik S.A. – Posiadając na stałe robota w szpitalu, będzie możliwe zrealizowanie wizji tworzenia centralnego ośrodka  chirurgii robotycznej dla województwa podkarpackiego. To najlepszy i najefektywniejszy sposób wykorzystania tej zaawansowanej technologii. Wierzę, że dzięki zdobytym dotychczas doświadczeniom, proces ten będzie bardzo szybki i już wkrótce z kolejnych rodzajów zabiegów operacyjnych skorzystają pacjenci w całym regionie.

Dodajmy, że system da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 roku. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%