Zamknij
REKLAMA

Pionierska umowa drogowa. Województwa i Leżajska

08.54, 20.09.2022 podkarpackie.pl
Skomentuj podkarpackie.pl
REKLAMA

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie uporządkowania układu komunikacyjnego dróg na terenie miasta Leżajsk i gminy Leżajsk. Jest to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć, które w ramach dobrych praktyk będzie kontynuowane w innych regionach Podkarpacia.

W imieniu zarządu podpisali je marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch. Podpisy złożyli również burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański oraz wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

- Podpisujemy ważne porozumienie dotyczące zmiany przebiegu dróg wojewódzkich i uporządkowania systemu w mieście i w całej gminie Leżajsk. To porozumienie jest modelowym rozwiązaniem. Tego typu porządkowanie systemu dróg zamierzamy wprowadzić także w innych częściach naszego województwa ­– mówił marszałek Władysław Ortyl.

Porozumienie określa status dróg w mieście oraz w gminie Leżajsk. Część dróg zmieni swych zarządców. Zmiany są potrzebne, aby w racjonalny sposób finansować utrzymywanie dróg, a także późniejsze ich remonty.

- Staramy się przy takich inicjatywach współdziałać inwestycyjnie. Porozumienie jest potwierdzeniem dobrej współpracy trzech partnerów. To jest misja realizowania inwestycji w tym obwodnic, mostów, przepraw i wszystkiego co wchodzi w skład modernizacji dróg – dodał marszałek Władysław Ortyl.

- Dokument, który dziś podpisujemy, to bardzo ważna praktyka. Praktyka,  którą będziemy chcieli się posługiwać i zachęcać samorządy do zmiany układu komunikacyjnego na terenie swoich gmin czy miast – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

- Ten pomysł, który zrodził się w Leżajsku został pozytywnie przyjęty przez zarząd województwa. Jest to rozwiązanie korzystne dla każdej ze stron porozumienia, ponieważ pozwoli wyprowadzić ruch samochodowy poza miasto – powiedział burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański.

- Dziękuję w imieniu mieszkańców gminy Leżajsk, którzy będą z tych nowych, uporządkowanych odcinków dróg korzystać – wtórował wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

Na spotkaniu obecny był także radny województwa Mieczysław Tołpa, który również czynnie uczestniczył w pracach przygotowawczych do popisania porozumienia. - Samorząd województwa wspiera wiele inicjatyw, które mają na celu wprowadzenie zmian w kontekście dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich czy krajowych – mówił radny Tołpa.

Podpisane porozumienie wprowadza wiele zmian komunikacyjnych wśród których wymienić można m.in.: DW 877: ulice Rzeszowska, Mickiewicza, Słowackiego, Sanowa, Siedlanka zostaną przekształcone na drogę gminną,

Województwo przejmuje w zarząd poprzez zmianę kategorii drogi gminnej na wojewódzką ulice: Przytorze, Hutniczą i Browarną, do ciągu drogowego DW 877,

DW 875: ul. Tomasza Michałka zostaje pozbawiona kategorii drogi wojewódzkiej i zaliczona do kategorii drogi gminnej (od DK 77 do skrzyżowania z ul. Adama Mickiewicza), po przebudowie przez samorząd miejski skrzyżowania ul. Tomasza Michałka z ul. Adama Mickiewicza,

DW 877: Gmina Leżajsk przejmie odcinek drogi wojewódzkiej od granic miasta Leżajsk do drogi krajowej Nr 77.
 

(podkarpackie.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%