Zamknij
REKLAMA

Student Politechniki odmieni loty pasażerskie?

12.11, 10.01.2023 . Aktualizacja: 12.11, 10.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Nad systemem, który skróci drogę startową samolotów pasażerskich pracuje obecnie Piotr Bieńkowski, student Politechniki Rzeszowskiej pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Projekt może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu samolotu.

Smart TOGA to system opracowywany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej, który pozwala na automatyzację procedury startu samolotów pasażerskich. – Od 4 lat latam na symulatorach, a obecnie je buduje. Pewnego dnia, pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze – mówi Piotr Bieńkowski.

Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu. – Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki systemowi Smart TOGA. Ponadto, moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem – tłumaczy Piotr Bieńkowski. Systemem mogą być zainteresowane m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki.

Smart TOGA został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. – Nasze nowe przestrzenie oraz ich wyposażenie umożliwiają realizację kreatywnych projektów studentów z Podkarpacia. Młodzi innowatorzy mogą korzystać z warsztatów, pracowni, przestrzeni coworkingowych oraz wsparcia specjalistów ds. prototypowania, druku 3D, mechaniki czy elektroniki – tłumaczy Wojciech Fiksa, ProtoLab Manager.

Nowy budynek PCI ProtoLab to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Przestrzenie ProtoLabu są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMAWalentynki - sprawdź na Ceneo.pl
0%