Zamknij
REKLAMA

Naczelnik grupy GOPR: korzystajmy z oznakowanych szlaków i tras

11.28, 18.01.2023 PAP Aktualizacja: 11.46, 18.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Wędrując po górach zawsze należy korzystać wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych i tras narciarskich - przypomina naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek. W trakcie wycieczki zawsze musimy orientować się w terenie - zaznacza.

"Konieczna jest znajomość stron świata oraz kierunków, w których biegną szlaki turystyczne" - podkreśla naczelnik i dodaje, że "w górach należy też śledzić czas marszu od chwili wyjścia".

"Pozwoli nam to, jeżeli zajdzie taka potrzeba, podjąć decyzję o tym, czy zawrócić, skrócić trasę, czy też kontynuować wycieczkę" - wyjaśnia.

Naczelnik bieszczadzkiej GOPR przypomina, że w przypadku pogorszenia się pogody trzeba udać się do najbliższego miejsca schronienia. "Decydując się na odwrót, wracajmy znakowanymi szlakami turystycznymi. Inne drogi powrotu mogą stać się dla nas pułapką" - ostrzega Krzysztof Szczurek.

W zimie, w okresie zalegania śniegu w górach - podkreśla - "trzeba wystrzegać się stromych stoków i nie wchodzić do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne".

Do każdej wycieczki należy przygotować się kondycyjnie i sprzętowo. "Idąc w góry, trzeba mieć dobrze wyposażony plecak - zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, zapasowe rękawiczki, czapkę, latarkę i naładowany telefon z aplikacją "Ratunek" - wylicza goprowiec.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ jann/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMAWalentynki - sprawdź na Ceneo.pl
0%