Zamknij

Tak uczcili pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim [FOTO]

10:07, 02.08.2024 hm / Biuro prasowe UMWP Aktualizacja: 10:15, 02.08.2024
Skomentuj fot. Biuro prasowe UMWP fot. Biuro prasowe UMWP

Pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK w Rzeszowie 1 sierpnia rozbrzmiały syreny. Ich dźwięk miał przypomnieć o wszystkich, którzy 80 lat temu stanęli do walki o stolicę i oddali życie za Polskę.

[FOTORELACJA]290[/FOTORELACJA]

Obchody rozpoczęły się o godzinie 16:30 od wystawienia honorowego posterunku Wojska Polskiego przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

- Pamiętajmy o bohaterach tamtych dni – zarówno o tych, którzy odeszli, jak i o obecnych wśród nas. To ostatnie pokolenie budowniczych tej historii, które zasługuje na szczególny szacunek - podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

- 80 lat temu warszawiacy chwycili za broń. Z ogromną odwagą ruszyli do walki o wolność, o Polskę i o swoje ukochane miasto – Warszawę. Nie zważając na przewagę wrogich wojsk, tysiące ludzi stanęło do boju. 17:00 – godzina „W” rozpoczynająca powstanie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Co roku, cała Polska zatrzymuje się na chwilę, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim – polskim patriotom i bohaterom. Powstańcy z dumą nosili biało-czerwone opaski na prawej ręce, które pozostały z nimi na całe życie. Te opaski stały się symbolem ich bohaterstwa i odwagi, barwami, dla których gotowi byli poświęcić własne życie. Walcząc nie tylko o siebie, ale także o swoje rodziny, przyjaciół i o ukochaną Ojczyznę - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

- Dziś zgromadziliśmy się tutaj, w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, aby oddać hołd bohaterom jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu - rozpoczęła w swoim przemówieniu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W swoim przemówieniu Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała powody, dla których ta rocznica jest tak ważna:

- Powstanie Warszawskie jest symbolem niezłomnej walki narodu polskiego, jego dążenia do wolności i godności, mimo potężnych przeciwności. Warszawa, nasza stolica, stała się wtedy areną heroicznych zmagań, które na zawsze wpisały się w historię naszego kraju i świadomość narodową. Powstańcy, mimo braku odpowiedniego uzbrojenia i wsparcia, podjęli nierówną walkę z przeważającymi siłami okupanta. Walczyli o każdą ulicę i o każdy dom. Walczyli o wolność, która była dla nich wartością najwyższą – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Uczestnicy obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego oddali wspólnie hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Złożyli też kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

- Dzisiaj, po 80 latach, z pokorą i głębokim szacunkiem pochylamy się nad ich ofiarą. Oddajemy hołd tym, którzy zginęli, walcząc o wolność. Pamiętamy o tych, którzy przeżyli, lecz na zawsze noszą w sobie blizny tamtych dni. Ich determinacja i niezłomność są dla nas wszystkich źródłem nieustannej inspiracji i moralnego obowiązku – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Warszawiacy, wspierani przez cały naród, chwycili za broń, aby walczyć o niepodległość. Zbrojne powstanie, przygotowane i przeprowadzone przez Armię Krajową, było reakcją na zmieniającą się sytuację polityczną w Europie. Celem operacji militarnej było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Mimo braków w uzbrojeniu i bez wsparcia z zewnątrz, Polacy przez 63 dni prowadzili heroiczną walkę z okupantem, która odbiła się szerokim echem w Europie.

Powstanie zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku, przy biernej postawie Sowietów i braku zdecydowanych działań zachodnich sojuszników. W trakcie dwumiesięcznych powstańczych walk w Warszawie, straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło prawie 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy.

 

(hm / Biuro prasowe UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%