Zamknij

Uczcili 85. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę [FOTO]

11:19, 18.09.2024 hm / Biuro prasowe UMWP Aktualizacja: 11:45, 18.09.2024
Skomentuj

17 września mija 85 lat od dnia, w którym Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z zawartego w sierpniu 1939 roku tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. Rzeszów licznie uczcił pamięć poległych rodaków.

[FOTORELACJA]315[/FOTORELACJA]

- W dniu rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, która na zawsze zmieniła losy wielu pokoleń Polaków, naszym patriotycznym obowiązkiem jest godne upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterom kampanii wrześniowej oraz wszystkim poległym – powiedział wicemarszałek województwa Karol Ożóg podczas uroczystości rocznicowych w Rzeszowie.

W rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 roku obchodzony jest także Dzień Sybiraka. Upamiętnia on wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

Uroczystości rocznicowe zorganizowały w Rzeszowie wspólnie Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie. 

Rozpoczęła je msza święta odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w intencji Ojczyzny oraz wywiezionych i pomordowanych Polaków na Wschodzie. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Sybiraków, znajdujący się w rzeszowskim Parku Sybiraków.

Podczas uroczystości rocznicowych, w czasie których zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Wśród przemawiających podczas obchodów głos zabrał wicemarszałek województwa Karol Ożóg. 

- Dzisiaj ogrom tragedii, jaką była napaść Sowietów na Polskę, staje się jeszcze bardziej wyrazisty, gdy uświadomimy sobie brutalne następstwa, jakie przyniosło sześć lat wojennej gehenny. Zbrojna agresja i związane z nią masowe represje pozostawiły trwały ślad w życiu kolejnych pokoleń. Stalinowska polityka depolonizacji została wymierzona w tożsamość i wartości naszych przodków, a przez to w naszą przyszłość. Wyrazem pamięci oraz wdzięczności za niezłomność tych, którzy doświadczyli okupacji i piekła łagrów, dając światu świadectwo sowieckich okropieństw, jest 35. rocznica powstania w Rzeszowie oddziału Związku Sybiraków. Dziękuję Państwu za działalność na rzecz upowszechniania wartości patriotycznych, za opiekę nad rodzinami Sybiraków oraz za pielęgnowanie pamięci o historii i tragicznych losach ofiar sowieckich represji – powiedział podczas uroczystości wicemarszałek Karol Ożóg. 

Na znak pamięci o tragicznych losach tysięcy Polaków, przed Pomnikiem Sybiraków złożone zostały kwiaty oraz wieńce. 

Przed 85 laty, 17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Data ta jest także symbolicznym początkiem trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej suwerenności na kilkadziesiąt następnych lat. 

(hm / Biuro prasowe UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%