Zamknij

Podkarpacie ma nowy rezerwat. Gdzie powstał?

12:47, 05.12.2024 Aktualizacja: 12:49, 05.12.2024
Skomentuj

Krzeczkowski Mur, tak nazywa się nowy rezerwat przyrody na Podkarpaciu. Ma on prawie 65 ha i obejmuje fragment skały z odsłoniętymi warstwami geologicznymi i siedliska rzadkiej paproci. Decyzję o jego powołaniu w środę podpisał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie Sławomir Serafin.

Nowy rezerwat znajduje się na terenie nadleśnictwa Krasiczyn i miejscowości Krzeczkowa. Chroni skałę osadową powstałą na dnie dawnego oceanu oraz rzadką odmianę paproci języcznika zwyczajnego. Skała z odsłoniętymi warstwami geologicznymi przypomina ścianę lub mur, stąd nazwa rezerwatu.

- To jedna z niewielu na Podkarpaciu odsłoniętych warstw fliszu karpackiego, przemieszane i pofałdowane różnego rodzaju warstwy skalne. Historia tego miejsca jest o tyle ciekawa, że kiedyś miał tu być kamieniołom. Obok wychodni skalnej występuje bardzo rzadka na tym terenie formacja roślinna o nazwie jaworzyna i paproć języcznik zwyczajny - tłumaczył w rozmowie z PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn Przemysław Włodek.

Mur Krzyczkowski jest 100. rezerwatem przyrody na Podkarpaciu. Jednocześnie pierwszym spośród ponad 100 rezerwatów zaproponowanych na 100-lecie Lasów Państwowych.

Szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotr Otawski zapewnił, że "to jest początek procesu". "Liczymy, że w przyszłym roku zostaną powołane kolejne rezerwaty. Zostało zgłoszonych 209 lokalizacji, w których mogłyby być stworzone" - poinformował. Rezerwaty powołują do życia Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska; wnioski przygotowują nadleśnictwa.

- Jest to dowód na to, że w naszych lasach jest mnóstwo bardzo cennych przyrodniczo miejsc. W ten sposób pokazujemy też, że da się pogodzić funkcjonowanie gospodarcze naszej organizacji z ochroną przyrody - stwierdził z kolei zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Bogdan Jaroszewicz, który również uczestniczył w podpisaniu aktu powołującego nowy rezerwat.

O ochronie miejsc cennych przyrodniczo mówił też Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie Sławomir Serafin. - Prawie 45 proc. obszaru województwa podkarpackiego objętych jest różnymi formami ochrony. Natomiast, tylko około 11,5 tys. ha zajmują rezerwaty, co stanowi zaledwie 0,65 procenta powierzchni województwa podkarpackiego, ale będzie więcej - zapewnił.

Serafin dodał, że jest ok. 70 propozycji nowych obszarów, które należałoby objąć tą formą ochrony przyrody (rezerwatem), a ich łączna powierzchnia wynosi blisko 24 tys. ha. (PAP)

al/ mick/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%