"Kto wie, jak się zachować w górach, to w sobotę warunki wędrówki są wyśmienite. Ostatni opad występował tydzień temu, więc szlaki na ogół są już przetarte. Rano w górach wystąpiła inwersja. Na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej termometry wskazywały 3-4 stopnie na plusie, a w Szczyrku minus 6 stopni" - powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.
W partiach szczytowych Babiej Góry leży około 90 cm śniegu, na Markowych Szczawinach 66 cm, na Hali Miziowej 65 cm, a na Klimczoku 65 cm.
W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że jest ono umiarkowane. Dotyczy ono głównie żlebów, kociołków i miejsc za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym. Samoistne zejście bardzo dużych mas śniegu jest mało prawdopodobne. Poruszanie się w terenie wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy i zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
Zamknięty jest szlak Perć Akademików, który służy do podchodzenia na Babią Górę.
Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą mieć ciepłą odzież. W obecnych warunkach niezbędne są raczki, a jeśli ktoś wybiera się na Babią Górę, także raki. Przydać się mogą kije. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację Ratunek. Warto zabrać powerbank. Przydatna może się okazać też latarka. Zmrok wcześnie zapada.
Czas przejścia tras, który wskazywany jest na mapach, w obecnych warunkach może się wydłużyć. Goprowcy apelują, aby nie wybierać się na szlak samotnie.
Warunki narciarskie są bardzo dobre. Minimalna pokrywa śniegu na stokach wynosi od 40 do 100 cm.
Działają koleje linowe.
W razie wypadku w górach można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601-100-300. (PAP)
szf/ joz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz