Opracowanie nowej dokumentacji dotyczącej OCHK-ów będzie kosztowało prawie 4 mln złotych. Unijne dofinansowanie na ten cel z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, otrzymał Departament Ochrony Środowiska UMWP, który przygotował projekt i będzie go realizował.
- Cieszę się, że aktualizację dokumentacji dotyczącej obszarów chronionego krajobrazu opracują naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, z wieloletnim doświadczeniem, którzy są zaangażowani także w inne projekty z zakresu ochrony przyrody w naszym regionie – mówi Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, odpowiedzialna za Departament Ochrony Środowiska.
Nową dokumentację dla OCHK-ów przygotuje około 20-osobowy, interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego z Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego oraz Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. W jego skład wchodzą m.in.: architekci krajobrazu, specjaliści z zakresu botaniki, entomologii, fitosocjologii, hydrobiologii, ornitologii oraz teriologii. Aby zapewnić efektywne opracowanie danych, nad realizacją projektu będą czuwać również specjaliści z zakresu systemów informacji geograficznej (GIS), planowania przestrzennego oraz informatyki. Ważną rolę w analizie zebranych danych odgrywać będzie sztuczna inteligencja (AI), która zostanie wykorzystana do automatyzacji analiz, uczenia maszynowego i przetwarzania dużych zbiorów danych.
- Dla całego zespołu będzie to potężne wyzwanie. Czeka nas ogrom pracy. Nie sądzę, aby gdzieś w kraju, aż na taką skalę, na tak dużym obszarze, były prowadzone podobne prace, stąd tak liczny i merytorycznie zróżnicowany zespół specjalistów – mówi prof. Krzysztof Kukuła, który będzie kierował zespołem.
Obszary chronionego krajobrazu na Podkarpaciu są zlokalizowane aż w 99 gminach i spośród terenów objętych ochroną zajmują największą powierzchnię, bo prawie 470 tys. hektarów. Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego zgodnie z umową zaktualizują dokumenty dotyczące wszystkich trzynastu OCHK-ów. Oznacza to, że będą musieli dokonać ich ponownej oceny pod kątem wartości przyrodniczych czy kulturowych, wskazać przebieg i zagrożenia drożności korytarzy ekologicznych, wyłonić najcenniejsze ekosystemy, wyróżniające się typy krajobrazów, a także obszary o najwyższym potencjale turystycznym i rekreacyjnym.
- Bardzo ważna będzie również weryfikacja granic tych obszarów, gdyż – jak zakładamy – mogą one ulec zmianie. I to w obie strony - być może powierzchnia niektórych obszarów ulegnie zmniejszeniu, a innych zwiększeniu – dodaje prof. Krzysztof Kukuła z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Efektem prac będzie nowa dokumentacja, zawierająca przede wszystkim bardzo dużo opracowań graficznych, w szczególności map, które będą dostępne cyfrowo. Naukowcy zamierzają w tym celu wykorzystać technologię GIS, która umożliwia tworzenie, analizowanie i interpretowanie przestrzennych danych środowiskowych. Dzięki GIS możliwe jest monitorowanie zmian w środowisku, identyfikowanie zagrożeń oraz precyzyjne wytyczanie granic OCHK-ów. Realizację projektu wesprze również sztuczna inteligencja, która pozwoli nie tylko na analizę dużych zbiorów danych, ale także na identyfikowanie zmian w środowisku oraz zoptymalizowanie zarządzania zasobami przyrody.
Dlaczego aktualizacja dokumentacji dotyczącej obszarów chronionego krajobrazu jest tak ważna?
- Przede wszystkim otrzymamy faktyczne dane dotyczące tych obszarów, co pozwoli ustalić jasne, przejrzyste ramy ich funkcjonowania. Opracowanie będzie również ważne dla lokalnych samorządów, którym ułatwi planowanie przestrzenne. To z kolei pozwoli ustalić przejrzyste zasady dotyczące możliwości prowadzenia na tych terenach działalności gospodarczej, co jest ważne dla przedsiębiorców – wyjaśnia Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.
- Nowa dokumentacja dotycząca OCHK-ów poprzez to, iż dokładnie określi stan zachowania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych tych terenów, pozwoli wyłonić tereny dla nas najcenniejsze, co jest ważne zarówno dla ich ochrony, jak i rozwoju regionu w obszarze turystyki – dodaje Magdalena Radecka – Gibała, kierownik oddziału ds. ochrony bioróżnorodności, przyrody i krajobrazu w UMWP.
Dokumentacja dotycząca ochrony trzynastu OCHK-ów ma być gotowa do końca 2027 roku. Na jej podstawie Sejmik Województwa Podkarpackiego będzie mógł przyjąć nowe uchwały określające zasady ich funkcjonowania i ochrony.
Co to są obszary chronionego krajobrazu?
Obszary chronionego krajobrazu są to wyróżniające się krajobrazowo tereny o zróżnicowanych ekosystemach, cenne ze względu na ich walory turystyczne, ale także ze względu na to, iż pełnią ważną funkcję korytarzy ekologicznych czyli dróg przemieszczania się roślin i zwierząt pomiędzy siedliskami, umożliwiając im tym samym przetrwanie, pomimo niekorzystnych zmian w środowisku. Mogą to być np. doliny rzek, kompleksy leśne, ciągi wzgórz czy torfowiska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz