Centrum ma działać przy Młodzieżowym Domu Kultury. To właśnie MDK będzie organizacyjnie odpowiedzialny za funkcjonowanie centrum oraz nabór osób chętnych na zajęcia. W powstanie placówki zaangażowany jest także Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Biuro Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej urzędu.
- To będzie placówka, która połączy zabawę z edukacją. Pozwoli w ciekawy sposób przyswoić dzieciom podstawy projektowania, programowania, wiedzę z zakresu budownictwa, konstrukcji, rozwinie w nich umiejętności myślenia przestrzennego – mówi pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak.
W budynku, w którym ma powstać centrum, odbywa się właśnie remont. Jest też doprowadzany światłowód. Do dyspozycji dzieci będzie jedna sala, która powstanie z połączenia dwóch mniejszych pomieszczeń. Trwają również procedury związane z zakupem sprzętu. Zajęcia dla dzieci będą nieodpłatne, a poprowadzi je doświadczony nauczyciel. Będzie mogło w nich uczestniczyć 15 osób, bo tyle stanowisk komputerowych jest planowanych w centrum.
- Efekty pracy dzieci będzie można zobaczyć nie tylko na monitorze komputera, ale także w postaci prawdziwych modeli, gdyż centrum będzie wyposażone w nowoczesne drukarki 3D - tłumaczy Bogusław Tomczak – dyrektor MDK Rzeszów.
Punktem wyjścia dla tworzonego Centrum są doświadczenia współpracy MDK i Stowarzyszenia „Promotor” oraz Urban Lab Rzeszów przy realizacji w 2020 roku projektu Moja przygoda z Minecraft - polegającego na nauce programowania oraz projektowania 3D poprzez grę Minecraft: Education Edition. W tym roku rusza już druga edycja tego projektu.
- Chcemy, aby Centrum Minecraft i druku 3D było punktem wyjścia do czegoś więcej. Planujemy pozyskanie maszyn CNC, które pozwoliłby dzieciom wykonywać zaprojektowane detale dla przemysłu lotniczego – mówi Lesław Bańdur – dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta.
Urząd Miasta Rzeszowa prowadzi również rozmowy z Politechniką Rzeszowską oraz Uniwersytetem Rzeszowskim, aby wykorzystać laboratoria uczelni do prowadzenia w nich zajęć dla uczniów szkół podstawowych. W projekt włączona jest także Polska Agencja Kosmiczna.
Gra Minecraft rozwija kreatywność, uczy współpracy, zwiększa możliwości intelektualne i poznawcze dzieci. Może pomagać w przyswajaniu wiedzy szkolnej zwłaszcza z zakresu przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych. Wymaga myślenia przestrzennego i umiejętności strategicznego rozumowania. Popularna rozrywka może wiele nauczyć. Jako platforma edukacyjna w powiązaniu z nakładkami programowymi daje możliwość nauki programowania, budowania skomplikowanych systemów, układów urbanistycznych, a nawet komponowania muzyki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz