Zamknij

Mural poświęcony żołnierzom 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich odsłonięty w Lubaczowie

12:16, 27.07.2021 Aktualizacja: 12:16, 27.07.2021
Skomentuj Fot. Tomasz Mielnik/Gmina Lubaczów Fot. Tomasz Mielnik/Gmina Lubaczów

To już drugi mural, po odsłoniętym 16 lipca w Dubiecku, ilustrującym historię rycerza Mohorta – bohatera poematu Wincentego Pola , który w 2021 roku powstał w ramach projektu „Przestrzeń Dziedzictwa” na terenie województwa podkarpackiego.

Tym razem samorząd województwa w realizacji zadania wsparli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gmina Lubaczów.

Rafał Roskowiński – artysta, współzałożyciel Gdańskiej Szkoły Muralu na ścianie o powierzchni około dziesięciu metrów kwadratowych przedstawił artystyczne wyobrażenie historycznej sceny przysięgi żołnierzy 39. Pułku Strzelców Lwowskich, która odbyła się na lubaczowskim rynku. Drugim bohaterem muralu jest sztandar 39. pułku – świadek zmagań wojennych żołnierzy, aż do rozwiązania formacji w 1939 roku. Zarówno sylwetki żołnierzy jak i sztandar zostały przedstawione w konwencji rysunkowej, w sposób ekspresyjny. Emocje wzmaga zastosowana kolorystyka oraz uproszczenia w sposobie ukazania postaci, przypominające estetykę spotykaną w komiksach.  

Uroczyste odsłonięcie muralu, które nastąpiło 25 lipca 2021 roku, uświetnili obecnością mieszkańcy Lubaczowa, przedstawiciele władz państwowych, lokalnych samorządów i instytucji kultury. Przecięcia wstęgi dokonali Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Robert Godek – Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Asystę honorową zapewnił 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. Bryg. Wacława Wieczorkiewicza z Jarosławia.

Wydarzenie poprzedziła sesja popularnonaukowa poświęcona tematyce muralu, zorganizowana w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Jej prelegenci: dr Zygmunt Kubrak (historyk, regionalista) i Mateusz Werner (UMWP), omówili dzieje 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich oraz pozamilitarną działalność Korpusu Ochrony Pogranicza na Kresach.

Odsłonięcie muralu, sesja oraz sobotnie wydarzenia towarzyszące zorganizowane na lubaczowskim rynku (m.in. odsłonięcie wystawy) wpisały się w program Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%