Zamknij
REKLAMA

Terytorialsi złożyli przysięgę

11:26, 24.05.2022 | .
Skomentuj Fot PBOT
REKLAMA

22 maja 2022 r. o godzinie 10:00 żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” złożyli przysięgę wojskową. Terytorialsi składali ślubowanie przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Słowa roty wypowiedziało 125 ochotników, w tym 40 kobiet. Przysięgającym żołnierzom towarzyszyły ich rodziny, przyjaciele i bliscy.

Z satysfakcją i dumą słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!” wypowiedziało 125 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. To była już 32. przysięga wojskowa w historii Podkarpackiej Brygady a zarazem czwarta w Rzeszowie.  Żołnierze przysięgali na sztandar podkarpackich Terytorialsów a ślubowanie odebrał płk Michał Małyska - dowódca brygady.

Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak w liście do bohaterów uroczystości napisał:  -  W Waszej służbie drogowskazem jest tradycja polskich formacji niepodległościowych, które wywodzą się ze środowisk Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodziliśmy w tym roku.

Pułkownik Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT – podczas uroczystości podkreślił związki naszego regionu z kształtującymi się tradycjami żołnierzy Obrony Terytorialnej. Przypomniał, że Rzeszów jest jedną z kolebek Wojsk Obrony Terytorialnej i to tu właśnie powstała jedna z pierwszych i najliczniejszych brygad w kraju. - Tego dzieła mogliśmy dokonać tylko i wyłącznie dzięki córkom i synom tej ziemi, pełnej patriotyzmu i odpowiedzialności. To właśnie wy drodzy Terytorialsi pokazujecie w ten sposób, że bliskie są Wam wartości patriotyczne, dobro naszej Ojczyzny i Jej obywateli - mówił dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojewoda Ewa Leniart pogratulowała żołnierzom decyzji wstąpieni do jednostki i podziękowała za dotychczasową służbę, szczególnie w trakcie ostatnich kryzysów, zarówno czasu epidemii, jak i tego spowodowanego wojną na Ukrainie. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza.  Jest to również wyraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. W trakcie uroczystości odbyła się także inscenizacja przysięgi składanej przez żołnierzy AK podczas II wojny światowej. Stanowiło to upamiętnienie 80. rocznicy powstania Armii Krajowej przekształconej ze Związku Walki Zbrojnej.  Postawa żołnierzy AK stanowiła fundament, na którym zbudowana została dzisiejsza wolna Polska.

Podczas wydarzenia wręczono także odznaczenia państwowe. Po odśpiewaniu Reprezentacyjnej Pieśni Wojska Polskiego i defiladzie wojskowej, dowódca uroczystości ppłk Marcin Komorek zameldował dowódcy 3. PBOT płk Michałowi Małysce o zakończeniu uroczystości.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz w Przemyślu. Wszystkie działają pod wspólnym dla całej Brygady hasłem „Zawsze Gotowi Zawsze Blisko”. Dowódcą brygady jest płk Michał Małyska.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%