Zamknij
REKLAMA

Uczennica z Podkarpacia stypendystką programu ADAMED SmartUP

12:08, 09.09.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

7 września odbyła się gala finałowa 6. edycji programu ADAMED SmartUP, podczas której ogłoszono nazwiska 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów, wybranych z grona ubiegłorocznych laureatów. Stypendium trafi m.in. do Kingi Mastej z Rzeszowa. Ze względu na wyjątkową formę online, wyróżnieni uczniowie nie odebrali, jak co roku, gratulacji ze sceny, jednak wydarzenie nie straciło swojego uroczystego charakteru.

- Dziś spotykamy się w wyjątkowych okolicznościach, ale mamy również wyjątkowy czas. Całą tegoroczną edycję programu ADAMED SmartUP przeprowadziliśmy zdalnie. Było to możliwe dzięki nowym technologiom, a tworzenie takich nowych technologii często jest możliwe dzięki młodym talentom, bo rzeczywistość zmienia się dzięki takim ludziom jak Wy – powiedziała witając uczestników gali Prezes Fundacji Adamed, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.

- Musimy budować cyrkularną ekonomię, która bierze pod uwagę ochronę środowiska, rozwój oraz użycie technologii bezpiecznych dla środowiska. Jest to niezwykle ważne wyzwanie dla naukowców, ale przede wszystkim dla młodego pokolenia, a więc także dla Was – reprezentantów tej grupy – dodał Maciej Adamkiewicz, Wiceprezes Fundacji Adamed.

Tegoroczna gala była punktem kulminacyjnym wyjątkowej edycji programu ADAMED SmartUP, która po raz pierwszy odbyła się w pełni online. Nie wpłynęło to jednak na najważniejsze aspekty przedsięwzięcia – program nadal pozostał przestrzenią do nabywania umiejętności praktycznych, samodzielnych eksperymentów i integracji uczestników zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi.

Nagroda dla laureatów –  całoroczny program indywidulanych konsultacji edukacyjnych

Nagroda główną w programie ADAMED SmartUP jest całoroczny cykl indywidualnych konsultacji edukacyjnych, w ramach których uczniowie pod opieką mentora uczestniczą w zajęciach, warsztatach, a także stażach, dostosowanych do ich potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

- Dzisiaj widzę się z Państwem w innej formule niż roku temu, ale sądzę, że odczuwane emocje i podekscytowanie są podobne – powiedziała podczas gali Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed, zapowiadając ogłoszenie laureatów programu i dodała:- To dla nas bardzo specjalny moment, zwieńczenie pracy i zaangażowania uczestników obozu, wyróżnienie tych najlepszych, co proszę nam uwierzyć jest bardzo trudne, bo wszyscy uczestnicy są wyjątkowi i godni tej nagrody.

W 2020 roku laureatami nagrody głównej 6. edycji programu ADAMED SmartUP zostali:

Oskar Dąbkowski z Mierzyna, uczeń XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie;

Piotr Grynfelder z Warszawy, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie;

Igor Jaszczyszyn z Grodziska Mazowieckiego, uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie;

Krzysztof Kwiatkowski z Michałowic, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie;

Róża Okoń z Kielc, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach;

Bartosz Poniewierka z Rybnika, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku;

Michał Rząsa z Nysy, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu;

Greta Skorupska-Ruiz z Warszawy, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie;

Wojciech Szumlański z Opoczna, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim;

Kamil Tkacz z Warszawy, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie.

– W ramach nagrody głównej chciałbym dalej rozwijać się naukowo, dalej pogłębiać wiedzę w obszarze moich głównych zainteresowań – matematyki, informatyki i fizyki. Chciałbym mieć możliwość zajęć w laboratorium (niestety nigdy takowej nie miałem) czy wzięcia udziału w stażu badawczym – zdradził Piotr Grynfelder, pytany o swoje plany związane z nadchodzącymi dla niego konsultacjami.

Poza programem konsultacji, laureaci otrzymują też szansę na zawalczenie o stypendium naukowe. Troje z nich otrzyma je na gali finałowej w kolejnym roku.

Nagroda dla ubiegłorocznych laureatów – stypendia naukowe

Tegorocznymi stypendystami ADAMED SmartUP zostali: Kinga Mastej z Rzeszowa, Kamil Petryczkiewicz z Konstancina-Jeziorny  i Julia Kalinowska ze Słupska – laureaci 5. edycji programu. Rada Naukowa doceniła ich postępy dokonane w czasie rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych ADAMED SmartUP. Stypendium w wysokości 40 tys. złotych każde będę mogli przeznaczyć na dowolny cel, związany z ich rozwojem naukowym.

- Czekałam z ogromnym napięciem na ogłoszenie wyników. Była to wielka fala radości, kiedy usłyszałam najpierw nazwę swojej szkoły, a potem moje imię i nazwisko. Stypendium finansowe będzie bardzo przydatne, ponieważ od tego roku będę studiować na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Priorytetem są dla mnie studia, ale przy pierwszej nadarzającej się okazji chciałabym uczestniczyć w pracach naukowych razem z moimi tutorami czy wykładowcami. Chcę też zaangażować się w staże naukowe, które na tym właśnie uniwersytecie odbywają się zazwyczaj w przerwie letniej – komentowała na gorąco po ogłoszeniu wyników Kinga Mastej.

Kolejna edycja programu ADAMED SmartUP już otwarta!

Program ADAMED SmartUP zaprasza wszystkich uczniów w wieku 14-19 lat, zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Rejestracja do kolejnej, siódmej już edycji rozpoczęła się 1 września za pośrednictwem strony adamedsmatup.pl. W październiku wystartuje natomiast rekrutacyjna gra online, w której do 15 stycznia 2021 r. zarejestrowani użytkownicy będą zbierać punkty za rozwiązywanie zadań i naukowych zagadek. Osoby z najwyższym wynikiem otrzymają szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji i zakwalifikowanie się na przyszłoroczny obóz naukowy.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

A ile dostała od preA ile dostała od pre

0 0

Jakie są miejskie stypendia? 10:17, 12.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA