Zamknij
REKLAMA

Kolejne podkarpackie miasto z obwodnicą? Będzie dokumentacja

12:44, 13.07.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Rozpoczął się proces przygotowania siedmiokilometrowej obwodnicy Nowej Dęby w ciągu drogi krajowej nr 9. To jedna z ośmiu inwestycji realizowanych na Podkarpaciu w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Umowę podpisano w obecności wicemarszałek województwa Ewy Draus.

Inwestycja obejmie swoim zakresem powstanie nowego odcinka drogi krajowej klasy GP o długości ok. 7 km. W ramach zadania wybudowane zostaną także ronda, odcinki dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiekty ochrony środowiska, a także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury mówił o rządowym Programie budowy 100 obwodnic:

- Obwodnica Nowej Dęby jest jedną z ośmiu podkarpackich inwestycji realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna — powiedział.

Dokumentację projektową przygotuje Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem, prace potrwają 33 miesiące. Ich zakres obejmuje opracowanie studium korytarzowego, studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z uzyskaniem decyzji. Wartość umowy wynosi prawie 2,2 mln zł.

Głównym celem przygotowywanej dokumentacji jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która określi ostateczny przebieg nowej drogi. To warunek niezbędny, aby przejść do kolejnego etapu realizacji inwestycji w systemie projektuj i buduj.

Wicemarszałek Ewa Draus zaznaczyła, jak ważną dla województwa podkarpackiego była decyzja o włączeniu do programu premiera RP Mateusza Morawieckiego aż 8 obwodnic na terenie Podkarpacia:

- Ten program będzie służył mieszkańcom, przedsiębiorcom i tym, którzy sprawnie będą chcieli poruszać się po naszym województwie – mówiła wicemarszałek.

Obwodnica usprawni ruch tranzytowy, którego część z drogi ekspresowej S7 przejmuje droga krajowa nr 9, prowadząc dalej w kierunku Rzeszowa, a następnie w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Dodatkowo skróci czas przejazdu na kierunku Rzeszów - Radom i dalej w kierunku Warszawy. Budowa obwodnicy skieruje ruch tranzytowy poza zabudowę Nowej Dęby, co z kolei odciąży miasto z ruchu pojazdów ciężarowych oraz poprawi bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP zwrócił uwagę, że obwodnice Nowej Dęby oraz Kolbuszowej stworzą nową jakość komunikacyjną na drodze krajowej nr 9:

- Dziękuję ministrowi Andrzejowi Adamczykowi i wiceministrowi Rafałowi Weberowi za umieszczenie w Programie 100 obwodnic Nowej Dęby i Kolbuszowej. To strategiczne decyzje dla warunków życia mieszkańców tych miejscowości – powiedział.

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie osiem nowych inwestycji drogowych, które obecnie są w przygotowaniu. Dla czterech zadań są już wyłonieni wykonawcy, którzy rozpoczęli opracowywanie dokumentacji. Pozostałe inwestycje są na etapie przetargu. 

Do 2030 roku w ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%