Zamknij

"Duchy Lasu" o pracach leśnych w pobliżu gniazda orła przedniego

14:36, 14.10.2021 PAP Aktualizacja: 14:37, 14.10.2021
Skomentuj PAP PAP

Zgłoszenie bezpośredniego zagrożenia szkody w środowisku na terenie nadleśnictwa Krasiczyn (Podkarpackie) do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie złożyło Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt "Duchy Lasu" z Mysłowic.

Jak przekazało stowarzyszenie w informacji prasowej, leśnicy wznowili tam "intensywne wyręby w sąsiedztwie gniazda orła przedniego". Podkreślają, że "prowadzone prace grożą zniszczeniem siedliska tego wyjątkowego ptaka".

Zdaniem autorów zgłoszenia, "w miejsce puszczańskiego starodrzewia preferowanego przez orły, pojawiają się puste zręby i młodniki", a leśnicy wykopali "głębokie rowy odwadniające" i wwieźli do lasu "kilkadziesiąt płyt betonowych do utwardzenia szlaków zrywkowych".

Według nich, jest to "poważna ingerencja w siedlisko orła przedniego, a jednocześnie dowód na nieumiejętność zadbania o wyjątkowo cenne zasoby przyrodnicze".

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek powiedział w czwartek PAP, że "prace leśne prowadzone są w strefie ochrony częściowej, gdzie takie działania dozwolone są po 15 sierpnia".

Jak zaznaczył, "prace prowadzone są zgodnie z zasadami ochrony gatunkowej zwierząt". "Jednak dopóki nie będzie rozstrzygnięcia ze strony RDOŚ nie wypowiadamy się szerzej w tej sprawie" - dodał.

Teren wokół gniazda orła przedniego na terenie nadleśnictwa Krasiczyn objęty jest strefą ochronną. Jest ona podzielona na wewnętrzną strefę całoroczną oraz zewnętrzną strefę ochrony okresowej. W przypadku tej ostatniej ochrona dotyczy tylko okresu lęgowego. Prace leśne prowadzone są w strefie zewnętrznej.

W rozmowie z PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis potwierdził, że prowadzone jest "postępowanie wyjaśniające dotyczące zgłoszenia bezpośredniego zagrożenia szkody w środowisku".

"O złożenie wyjaśnień poproszone zostało m.in. nadleśnictwo Krasiczyn. Zebrany materiał wykaże, czy prace wykonywane były w okresie ochronnym, czy po jego zakończeniu" - dodał rzecznik RDOŚ.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać - choć zdecydowanie rzadziej - na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym.

Gniazda orłów przednich znajdują się w miejscach trudno dostępnych; w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.

Długość jego ciała przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 2 metry. Żywi się głównie ssakami, ptakami i gadami. Poluje m.in. na zające, młode sarny, lisy, jenoty, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy, gołębie, zaskrońce i żmije. Czasami może też upolować kota lub kurę domową. Orły przednie nie gardzą również padliną. Pikując w locie, ptaki osiągają prędkość do 160 km/godz. (PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ lena/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%