Zamknij
REKLAMA

KSW w Rzeszowie z pełną gamą biopsji piersi

15:25, 22.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Biopsja piersi jest to jedyne badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. W Podkarpackim Centrum Onkologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wykonywane są wszystkie rodzaje biopsji piersi: cienkoigłowa, gruboigłowa oraz stereotaktyczna. Badanie może uratować życie kobiety.

Najmniej inwazyjnym rodzajem biopsji jest biopsja cienkoigłowa (BAC). Jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły do guzka pod kontrolą USG. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego. Służy przede wszystkim do diagnostyki guzków torbielowatych. Jest zwykle bezbolesna, a powikłania np. w postaci siniaka zdarzają się rzadko. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Dokładność biopsji cienkoigłowej jest mniejsza niż biopsji gruboigłowej.   

Biopsja gruboigłowa (BAG) to typ badania, w którym pobiera się fragment tkanki do dalszego badania histopatologicznego. Wykonuje się ją, aby wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej lub określić zaawansowanie ewentualnie występującej choroby. Biopsję gruboigłową poprzedza się znieczuleniem; pacjentka dostaje lidokainę. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów, igła wprowadzana jest przez małe, 2-3 milimetrowe nacięcie skóry. Po zabiegu, pacjentka otrzymuje opatrunek i zalecenie, aby od 2 do 3 dni prowadzić oszczędny tryb życia. Powikłań w zasadzie nie ma, co najwyżej może pojawić się siniak w miejscu ukłucia lub loża, w której był guzek i która może napełnić się krwią.

Rodzajem biopsji gruboigłowej jest biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią czyli biopsja mammotomiczna (MMT). Może być wykonywana pod kontrolą USG i mammografii (jak w tym przypadku) - taki rodzaj biopsji nazywamy biopsją stereotaktyczną. Przeprowadza się ją zwykle na leżąco; pacjentka kładzie się na brzuchu, na stole biopsyjnym, w obrębie którego położony jest otwór prowadzący do ramy stereotaktycznej - w nim umieszczana jest pierś. Następnie wykonywane są zdjęcia mammograficzne w dwóch projekcjach, które pozwalają na dokładną lokalizację zmiany.

- Biopsja stereotaktyczna przydatna jest szczególnie w sytuacjach, w których konieczna jest duża precyzja prowadzenia narzędzi biopsyjnych oraz kiedy zachodzi trudność w dokładnym zlokalizowaniu zmiany innymi metodami, mówi lek. Justyna Filipowska, kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. - Wykonywana jest w przypadku zmian, które widoczne są tylko w badaniu mammograficznym (których nie jesteśmy w stanie uwidocznić w badaniu USG). Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie to jedyne miejsce w regionie, gdzie wykonuje się ten rodzaj biopsji.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMAMotoryzacja - zobacz na Ceneo.pl
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%