Zamknij
REKLAMA

Prezydent Rzeszowa o budżecie na 2022 rok: Projekt niezwykle ambitny

12:15, 24.11.2021 | UM Rzeszów
Skomentuj fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
REKLAMA

Ponad 1,76 mld zł ma wynieść przyszłoroczny budżet Rzeszowa. Podczas sesji rady miasta jego główne założenia przedstawił prezydent Konrad Fijołek.

- To dla mnie moment szczególny, bo po raz pierwszy prezentuję założenia budżetu z tego miejsca, w roli prezydenta, osoby która sporą część tych zadań zaprogramowała i zapowiedziała w swoim expose. To projekt niezwykle ambitny, szczególnie w kontekście sytuacji, w jakiej jako samorząd aktualnie się znajdujemy. A ona nie jest łatwa. Mimo to chcemy uruchomić wiele istotnych działań na terenie Rzeszowa, które są dla miasta albo strategiczne, albo bardzo oczekiwane przez mieszkańców. I ta cecha budżetu jest kluczowa – powiedział prezydent Konrad Fijołek w wystąpieniu podczas sesji. Zwrócił uwagę, że budżet zawiera działania, inwestycje i programy do realizacji na każdym osiedlu.

- Nie ma osiedla, gdzie nie zrealizowalibyśmy przynajmniej kilku rzeczy w przyszłym roku. Zgodnie z tym, co zapowiadałem wcześniej, przesuwamy ciężkość i aktywność działań z twardej, czystej infrastruktury w kierunku jakości życia. Aby wynieść ją na jeszcze wyższy poziom. Traktujemy to jako miejski zasób i coś, na co warto stawiać, bo dzięki temu będziemy konkurencyjni. Postawimy na włączenie środowisk, osiedli i mieszkańców w proces decyzyjny – zapowiedział prezydent Rzeszowa.

Wśród kluczowych inwestycji jest m.in. rozpoczęcie prac projektowych wiaduktu, który połączy ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej. Przygotowania ruszą także do budowy innego wiaduktu – w ciągu ul. Langiewicza. Z nowych inwestycji do budżetu miasta prezydent zaproponował rozpoczęcie prac nad projektem budowy parkingu podziemnego pomiędzy budynkiem Urzędu Marszałkowskiego a Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego. Są także pierwsze pieniądze na aquapark oraz mnóstwo inwestycji edukacyjnych. To m.in. rozbudowy szkół na osiedlach Matysówka i Staromieście, budowa nowej części i hali sportowej przy ZS nr 1, a także dalsze prace przy budowie kompleksu edukacyjnego na Drabiniance. Kontynuowana będzie budowa krytej pływalni przy ul. Matuszczaka.

Duży nacisk w budżecie położono na zieleń. To m.in. budowa tzw. parków kieszonkowych, które Konrad Fijołek zapowiedział jeszcze podczas swojej kampanii wyborczej. Dzięki nim zieleń ma być dostępna dla mieszkańców w ciągu 10 minut spacerem od miejsca zamieszkania. Trzy kolejne takie miejsca zostaną wykonane w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej. Na Osiedlu Króla Stanisława Augusta, przy Szkole Podstawowej nr 2 zaplanowano strefę rekreacyjno-sportową, z kolei przy Szkole Podstawowej nr 23 ma powstać niski park linowy. Na Miłocinie zostanie wybudowana tężnia solankowa, a na bulwarach nad Wisłokiem za ok. 1,65 mln zł miasto rozbuduje tartanową ścieżkę biegową.

Wśród dużych inwestycji sportowych pieniądze są zaplanowane przede wszystkim na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Całe zadanie jest warte około 120 mln zł, ale w przyszłorocznym budżecie zapisano 59,6 mln zł na jego pierwszy etap. Pieniądze zapisano na nowy budynek klubowy na stadionie Grunwaldu Budziwój i na modernizację obiektów Korony Załęże.

Projekt budżetu będzie teraz szczegółowo omawiany przez komisje rady miasta. Radni będą głosować nad jego uchwaleniem podczas grudniowej sesji.

(UM Rzeszów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%