Zamknij
REKLAMA

Ucisk szyi przyczyną śmierci mężczyzny w czasie policyjnej interwencji

19.41, 15.09.2022 PAP
Skomentuj
REKLAMA

Ucisk szyi był przyczyną śmierci mężczyzny, który zmarł w czasie interwencji policjantów w Radymnie na Podkarpaciu – wynika ze wstępnej opinii biegłego, którą otrzymała prokuratura. Dwóch policjantów, który brali udział w zatrzymaniu 42-letniego Krystiana S. zostało zawieszonych.

Jak poinformowała PAP w czwartek zastępca Prokuratora Okręgowego w Przemyślu Beata Starzecka, biegły, który przeprowadzał sekcję stwierdził przekrwienia m.in. mózgu, serca i płuc zmarłego mężczyzny.

"Jedyne obrażenia narządów to wylewy krwawe krtani, w okolicy tarczycy oraz złamanie rożka kości gnykowej. Są to obrażenie wewnętrzne szyi, które są typowe dla cech duszenia. Biegły uznał, że bezpośrednią przyczyną zgonu było zatrzymanie krążenia w mechanizmie zadławienia. Innymi słowy, na zgon denata miał wpływ ucisk, jaki został zastosowany na szyję, tzw. chwyt obezwładniający" - dodała prokurator.

Starzecka zaznaczyła, że w efekcie zastosowania chwytu doszło do obrażeń wewnętrznych szyi i do złamania rożka kości gnykowej. "Ostatecznie to wszystko przyczyniło się do zgonu mężczyzny" - podkreśliła.

Jak wynika z opinii, czas trwania ucisku był krótki, ok. 70 sekund. Jak przyznała prokurator, biorąc to pod uwagę oraz brak wyników badań histopatologicznych, toksykologicznych i krwi "nie sposób wykluczyć, że do tego zgonu przyczyniły się też inne przyczyny".

Starzecka podkreśliła, że opinia biegłego ma charakter wstępny.

W śledztwie została zamówiona również opinia, która ma zbadać, czy "praktyka i taktyka zastosowana przez policjantów w czasie interwencji była prawidłowa". "Chcemy się dowiedzieć, czy policjanci mogli postąpić inaczej, czy mogli zastosować inny środek przymusu bezpośredniego. Czy też ten środek, którego użyli był właściwy" - tłumaczyła prokurator.

Starzecka zaznaczyła, że na razie brak jest podstaw, aby stawiać zarzuty funkcjonariuszom.

Jak powiedziała prokurator, interwencja policjantów została też nagrana przez monitoring. Wynika z niego - relacjonowała Starzecka - jak funkcjonariusze zachowywali się podczas interwencji, zarówno w sklepie i poza nim.

"Widać moment schodzenia pokrzywdzonego z funkcjonariuszami po schodach, czas, w którym założony został mu chwyt obezwładniający. Zarejestrowany został również moment próby i ostatecznie założenia mu kajdanek. Jest utrwalony również moment, kiedy pokrzywdzony zapierał się i nie chciał iść z policjantami" - powiedziała Starzecka.

Jak poinformowała PAP asp. szt. Anna Długosz z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, dwóch policjantów, którzy interweniowali w Radymnie zostało zawieszonych.

Do interwencji doszło w miniony poniedziałek w Radymnie, obok jednego ze sklepów. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%