Zamknij
REKLAMA

Tyle może kosztować butelka piwa! To gigantyczny wzrost

14:17, 20.09.2021 | Źródło: Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Butelka piwa może być droższa nawet o 5 zł. To efekt ustawy dotyczącej ujednolicenia sposobu naliczania akcyzy od piwa i mocniejszych alkoholi.

Projekt ustawy przygotował Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Ujednolicenie akcyzy ma przynieść, według autorów projektu, nawet 5 mld złotych. 

- Jednym ze źródeł pozyskania dodatkowych wpływów może być ujednolicenie zasad opodatkowania szeroko rozumianych wyrobów spirytusowych, obejmujących nie tylko napoje alkoholowe, ale również piwo - czytamy w uzasadnieniu. 

Branża liczy, że rząd, szukając pieniędzy na sfinansowanie Polskiego Ładu, pochyli się nad tą kwestią i będzie skłonny na podjęcie tematu. 

Przełożyłoby się to jednak na cenę piwa. 

Obecnie piwo z zawartością alkoholu 5,5 procent, które na sklepowej półce kosztuje 3 zł to zysk dla budżetu w postaci akcyzy w wysokości 54 groszy. 

Dziennik "Fakt" informuje, że akcyza od piwa o zawartości alkoholu 7 procent wzrosłaby z obecnych 77 groszy do 2,2 zł. W przypadku piwa o zawartości alkoholu 10 procent sprzedawane w butelce 0,9 litra podrożałoby o 5,13 zł.

Kompromisowy pomył na natomiast senator Marek Borowski. Swój pogląd przedstawił w rozmowie z portalem money.pl. 

- Ja widzę dwa problemy, które wymagają uregulowania. Pierwszy to piwa zbyt tanie, wręcz powiedziałbym groszowe, które nie są żadnym piwem, natomiast ułatwiają alkoholizowanie się. One powinny mieć pewną minimalną stawkę akcyzy, która by tę cenę podnosiła - wskazał. 

Marek Borowski z pełną surowością natomiast chciałby potraktowania piw, które mają od 7 do 10 proc. alkoholu. 

- Piwa o zbyt dużej ilości alkoholu, od 7 do 10 proc. powinny być potraktowane z całą surowością, tzn. tam stawka akcyzy po prostu powinna być wyższa - dodaje senator.

Jego zdaniem w taki sposób zwykły amator złocistego trunku nie odczuje różnicy w cenie. 

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%