Zamknij
REKLAMA

Wchodzi w życie ważna ustawa. Im więcej dzieci tym lepiej, bo spłacą kredyt za ciebie

11:56, 16.05.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Pod koniec maja w życie wchodzi ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. 

Proces zawierania umów z bankami umożliwiający udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych ma rozpocząć się w piątek, 27 maja. 

- Zgodnie z zapisami ustawy państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie także jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka - wskazuje serwis Wirtualna Polska. 

To będzie tzw. spłata rodzinna. Ta wyniesie 20 000 zł w przypadku powiększenia się rodziny o drugie dziecko. W przypadku trzeciego klub kolejnego dziecka spłata wyniesie 60 000 zł. 

Aktualnie Bank Gospodarstwa Krajowego pracuje nad szczegółami współpracy z bankami kredytującymi. 

O procedurach zdecydują banki

Jak informuje BGK, o terminach udostępnienia gwarancji klientom będą decydować banki udzielające kredytów. Banki te również mają decydować o procedurach udzielenia kredytu i zabezpieczenia wkładu przez BGK. 

- Klient wszystkie formalności związane z kredytem mieszkaniowym i gwarancją zrealizuje bezpośrednio w banku kredytującym - dodaje Wirtualna Polska. 

Jak wskazuje WP, wzrost stóp procentowych sprawił, że wejście w życie ustawy może nie przełożyć się na wzrost akcji kredytowej.

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%