Zamknij

Coraz więcej emerytów dorabia. Na Podkarpaciu to jednak rzadkość

09:48, 10.06.2025 Aktualizacja: 09:51, 10.06.2025 ok. 2 min. czytania

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w Polsce rośnie liczba emerytów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, wciąż pozostają aktywni zawodowo. W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących seniorów zwiększyła się o ponad 51 proc. – z 575,4 tys. w 2015 roku do 872,6 tys. w 2024 roku. Na tym tle województwo podkarpackie wypada jednak znacznie poniżej średniej.

Jak informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim, ZUS wypłaca na Podkarpaciu prawie 370 tys. emerytur – ponad 101 tys. w oddziale w Jaśle i ponad 268 tys. w oddziale w Rzeszowie. Mimo dużej liczby świadczeniobiorców, aktywnych zawodowo seniorów jest u nas stosunkowo niewielu. Tylko 91 na każde 1000 osób pobierających emeryturę pracuje. To drugi najniższy wynik w kraju – niższy odsetek pracujących emerytów jest tylko w województwie lubelskim.

Jeszcze wyraźniej widać to, gdy weźmiemy pod uwagę ogół zatrudnionych w gospodarce narodowej. Na 1000 pracujących osób tylko 45 to emeryci – to najniższy wskaźnik w kraju.

Kto dorabia?

W skali kraju przeważają kobiety – stanowią one ponad 58 proc. pracujących emerytów. Większość z nich to osoby w wieku 60 lat i więcej (w przypadku kobiet) oraz 65 lat i więcej (w przypadku mężczyzn). Średni wiek pracującego emeryta w Polsce to 67,5 roku.

Najwięcej seniorów znajduje zatrudnienie w branży opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – aż 16,2 proc. wszystkich pracujących emerytów. To dominująca branża we wszystkich województwach.

Emeryci najczęściej wybierają zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (38,4 proc.), prowadzą własną działalność gospodarczą (29,6 proc.) lub pracują na umowę zlecenia (26 proc.). W przypadku tych, którzy odprowadzają składki emerytalne i rentowe, dominuje zatrudnienie na etacie – 59,2 proc.

Nie wszyscy muszą się ograniczać

Warto podkreślić, że emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez żadnych limitów – ich świadczenia nie zostaną zmniejszone ani zawieszone, bez względu na wysokość dodatkowego dochodu. Wyjątek dotyczy tylko osób, którym ZUS podwyższył emeryturę do minimum – obecnie 1878,91 zł brutto. W ich przypadku przekroczenie limitu może skutkować wypłatą świadczenia w niższej kwocie – bez dopłaty do minimum.

ZUS przypomina również, że każda dodatkowo odprowadzona składka emerytalna może zostać doliczona do już pobieranej emerytury – raz w roku lub po zakończeniu zatrudnienia.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%