Fot. Jerzy Żygadło/PUW
Obowiązkowi kwalifikacji wojskowej w województwie podkarpackim podlegać będzie ponad 14 tysięcy osób. Najliczniejszą grupę stanowią mężczyźni urodzeni w 2007 roku – łącznie 11 442 osoby. Przed komisjami stawią się także mężczyźni z roczników 2002–2006, którzy do tej pory nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej – 2 739 osób.
Kwalifikacją wojskową objęte zostaną również kobiety posiadające kwalifikacje przydatne dla Sił Zbrojnych RP, a także te, które w 2026 roku kończą naukę na kierunkach i w zawodach istotnych dla wojska, takich jak m.in. medycyna, psychologia, weterynaria czy lotnictwo.
Oceny zdolności do służby wojskowej dokonywać będą 22 powiatowe komisje lekarskie, działające na terenie województwa. Nadzór nad ich pracą sprawuje Wojewódzka Komisja Lekarska w Rzeszowie.
Wezwania do stawienia się przed komisją wysyłają wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. Każda osoba objęta kwalifikacją powinna otrzymać wezwanie co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem. W przypadku niemożności stawienia się w danym dniu, osoba wezwana ma obowiązek niezwłocznie poinformować właściwy urząd oraz wskazać przyczynę nieobecności – wówczas wyznaczony zostanie nowy termin.
Jak poinformowano podczas konferencji, z obowiązku osobistego stawiennictwa mogą zostać zwolnione osoby:
Warunkiem zwolnienia jest dostarczenie odpowiednich dokumentów do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz poinformowanie właściwego szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej oraz uzupełnienie ewidencji wojskowej. Jak podkreślono, nie jest ona równoznaczna z powołaniem do wojska.
Potrącenie rowerzysty. 76-latek w szpitalu
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku o kontakt - przekażę przydatne informacje tel.: 783 903 941
DOMINIK K
12:43, 2026-03-19
Zderzenie trzech pojazdów. Jedna osoba ranna
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku o kontakt - przekażę przydatne informacje tel.: 783 903 941
DOMINIK K
11:55, 2026-03-17
Tragiczny wypadek. Nie żyje młody motocyklista
Idzie wiosna będą organy.
ksiądz
11:51, 2026-03-09
Czołowe zderzenie osobówek. Dwie osoby ranne
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub rodzinę o kontakt - przekażę przydatne informacje tel.: 783 903 941
DOMINIK K
12:33, 2026-03-02