Fot. Krystyna Skowrońska
W spotkaniu udział wzięli m.in. poseł Zdzisław Gawlik oraz posłanka Krystyna Skowrońska, którzy podkreślali znaczenie programu dla rozwoju przemysłu obronnego i lokalnej gospodarki.
Jak zaznaczono podczas konferencji, skutki prezydenckiego weta mogą dotknąć nie tylko pracowników Huty Stalowa Wola, ale również wiele innych zakładów i firm współpracujących z sektorem zbrojeniowym. Wśród nich wymieniono m.in. Gamrat w Jaśle oraz Dezamet.
Łącznie chodzi nawet o 764 podmioty działające w regionie.
– SAFE to nie tylko konkretne pieniądze dla firm, ale także nowe miejsca pracy i impuls rozwojowy dla całego regionu – podkreślała posłanka Krystyna Skowrońska.
Zdaniem polityków propozycja określana jako „SAFE zero złotych”, przypisywana prezydentowi, nie gwarantuje rzeczywistego finansowania inwestycji po zakończeniu obecnych kontraktów.
Poseł Zdzisław Gawlik wskazywał, że może to zagrozić ciągłości funkcjonowania zakładów po 2028 roku. Przypomniał przy tym, że w 2024 roku podpisano kontrakt o wartości 24 mld zł dla Huty Stalowa Wola, którego realizacja potrwa właśnie do tego czasu.
Według byłego prezesa spółki, Krzysztof Trofiniak, to właśnie środki z programu SAFE miały w dużej mierze zabezpieczyć przyszłość zakładu po zakończeniu obecnych zamówień.
Podczas konferencji nie zabrakło ostrych słów pod adresem prezydenta. Poseł Gawlik określił decyzję o wecie jako działanie szkodliwe dla państwa, wskazując na możliwe negatywne skutki dla bezpieczeństwa i gospodarki.
Politycy odnieśli się także do wypowiedzi Anny Pamuły, która – jak przypomniano – miała negatywnie ocenić jakość produkcji zbrojeniowej w Polsce. Zdaniem uczestników konferencji takie opinie mogą podważać wizerunek krajowego przemysłu.
Mimo krytyki, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zapewnili, że program wsparcia dla przemysłu obronnego będzie kontynuowany.
– Bez tej ustawy będzie trudniej, ale chodzi o bezpieczeństwo państwa i przyszłość tysięcy miejsc pracy – zaznaczyła Krystyna Skowrońska.
Politycy podkreślali, że rozwój sektora zbrojeniowego ma kluczowe znaczenie nie tylko dla obronności kraju, ale także dla gospodarki regionu, w którym przemysł ten stanowi jeden z filarów zatrudnienia.
Spór wokół programu SAFE pokazuje, jak istotne dla Podkarpacia są decyzje podejmowane na szczeblu centralnym. W regionie, gdzie działa wiele firm związanych z przemysłem obronnym, stabilność finansowania i długofalowe planowanie inwestycji mają kluczowe znaczenie.
Potrącenie rowerzysty. 76-latek w szpitalu
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku o kontakt - przekażę przydatne informacje tel.: 783 903 941
DOMINIK K
12:43, 2026-03-19
Zderzenie trzech pojazdów. Jedna osoba ranna
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku o kontakt - przekażę przydatne informacje tel.: 783 903 941
DOMINIK K
11:55, 2026-03-17
Tragiczny wypadek. Nie żyje młody motocyklista
Idzie wiosna będą organy.
ksiądz
11:51, 2026-03-09
Czołowe zderzenie osobówek. Dwie osoby ranne
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub rodzinę o kontakt - przekażę przydatne informacje tel.: 783 903 941
DOMINIK K
12:33, 2026-03-02