Zamknij

Pawilony handlowe, a standardowe budownictwo - co lepsze?

14:31, 22.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:32, 22.02.2021

Słowo „pawilony” – kojarzyło się zawsze wszystkim z zaniedbanymi, walącymi się i niedofinansowanymi budynkami – żywcem przeniesionymi do naszych czasów z PRL-u. Obecnie jednak mamy nową epokę i pawilony handlowe na miarę XXI wieku wyglądają już z goła odmiennie. Czas więc raz na zawsze skończyć ze stereotypem pawilonu handlowego jako miejsca nieeleganckiego i zastąpić go nowym skojarzeniem: estetycznego i eleganckiego miejsca, dzięki któremu dużo zarobimy. W niniejszym artykule przyjrzymy się więc dokładniej handlowym pawilonom i porównamy je ze standardowym, stacjonarnym budownictwem.

Pawilony handlowe wczoraj i dziś

Jak już wspomnieliśmy – pawilon handlowy do niedawna był miejscem, które z założenia ustępowało standardowemu, murowanemu budownictwu. W ciasnych, zaniedbanych i skleconych naprędce pawilonach mieściły się zazwyczaj kwiaciarnie i tanie fast foody. Trwało to do czasu powstania na polskim rynku firm posiadających wizję oferowania klientom taniego budownictwa, które spełnia jednak wysokie normy estetyczne i praktyczne. W efekcie powstała nowa forma pawilonu handlowego – jest ona wizualnie piękna, tak by ściągnąć do siebie jak najwięcej klientów, a także tania – zarówno w wynajmowaniu, czy kupnie – jak i w późniejszej eksploatacji.


Źródło: Mastertec

Porównanie pawilonów handlowych z murowanym budownictwem

Warto więc spojrzeć na to zagadnienie z perspektywy właściciela biznesu i zastanowić się co okaże się dla nas bardziej opłacalne: pawilon handlowy, czy murowany, standardowy budynek. Najsilniejszym argumentem przemawiającym nad wyższością pawilonu handlowego nad jego ceglanym odpowiednikiem jest fakt znacznie niższego kosztu tego pierwszego rozwiązania. Warto to odpowiednio podkreślić: cena pawilonu handlowego często bywa wielokrotnie niższa niż standardowego budynku.

Budownictwo oparte o pawilony będzie zawsze tańsze, niż to standardowe: ceglane, czy z wielkiej płyty. Powodem jest fakt wznoszenia pawilonów w oparciu o technologię modułową – ta zaś sprowadza się do składania budynku z gotowych już modułów. Rozwiązanie takie daje nam ponadto możliwość łatwego i szybkiego demontażu całego budynku i późniejszego ponownego wzniesienia go – ale już na innym, bardziej atrakcyjnym dla nas terenie.


Źródło: Mastertec

Kwestie prawne związane z wystawieniem pawilonu handlowego

Warto dodać do tego, że kwestie prawne związane z wybudowaniem pawilonu handlowego są znacznie prostsze i nieporównywalnie szybsze, niż te, które wiążą się z uzyskaniem pozwolenia na budowę standardowego, murowanego budynku.

Otóż wiedzieć należy, że pawilon handlowy nie wymaga pozwolenia na budowę. Zamiast tego wystarczy zgłosić fakt wystawienia go – do odpowiedniego organu prawnego.

Podsumowanie

Rewolucja w danej dziedzinie ma miejsce wtedy, kiedy nowe rozwiązania zrywają zupełnie z tymi, które były dotąd w powszechnym użyciu. Śmiało można więc powiedzieć, że budownictwo modułowe – ze względu na swoje niskie koszty a także funkcjonalność i mobilność – jest właśnie rewolucyjnym rozwiązaniem w obszarze konstrukcji budynków. Najlepszym tego przykładem są właśnie pawilony handlowe, które przeżywają obecnie, na naszym rynku – prawdziwy boom.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%