Zamknij
REKLAMA

Posłowie z wizytą na Podkarpaciu

12:22, 14.07.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Posłowie wchodzący w skład podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej złożyli wizytę na Podkarpaciu. Przez trzy dni będą wizytować projekty zrealizowane z udziałem Funduszy Europejskich w naszym regionie. Marszałek Władysław Ortyl powitał gości na CWK G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce.

Na podkarpacie przybyli posłowie: Kazimierz Gołojuch, jako przewodniczący podkomisji, Jacek Czerniak - zastępca przewodniczącego, Andrzej Grzyb, Anna Kwiecień oraz Tadeusz Zwiefka. Członkom podkomisji towarzyszyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Wizyta na Podkarpaciu rozpoczęła się spotkaniem poświęconym przyszłej i obecnej perspektywie finansowej.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, przewodniczący podkomisji powiedział na CWK: - To wielka radość, że możemy się spotkać na Podkarpaciu. Nasza podkomisja ma za zadanie wizytować i zapoznawać się z projektami, które zostały zrealizowane przy udziale środków z Unii Europejskiej – mówił poseł.

Marszałek Władysław Ortyl powitał gości i odniósł się do tematyki spotkania: - Cieszę się, że mogę powitać Państwa na gościnnej podkarpackiej ziemi. Można powiedzieć, że miejsce, w którym się znajdujemy jest taką kumulacją kumulacji, jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych, bo mamy tu - w bezpośrednim sąsiedztwie obiekty, które w różnym stopniu korzystały z unijnego dofinansowania - lotnisko, drogę dojazdową do terenów inwestycyjnych, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Inkubator Przedsiębiorczości, a obok budowane jest Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” – wymieniał Władysław Ortyl.

Marszałek mówił też o obecnej i przyszłej perspektywie finansowej: - Środki unijne to ważny instrument i wsparcie. Dlatego dzisiejsze spotkanie jest poświęcone kwestiom strategicznym, będziemy pokazywać nasze doświadczenia i dzielić się dobrą praktyką związaną z wykorzystywaniem tych środków. Obecnie przygotowujemy się do nowej perspektyw finansowej. Ten etap jest niezwykle ciekawy, bo wiąże się z licznymi rozmowami, negocjacjami oraz wymianą racji i argumentów. Wierzę, że środki z nowej perspektywy finansowej będą w dalszym ciągu zmieniać Podkarpacie w stopniu podobnym, a nawet większym niż obecna perspektywa - mówił marszałek.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak omówiła na spotkaniu nową i obecną perspektywę finansową: - Nie bójmy się o tym mówić, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatkowanie środków z perspektywy na lata 2014-2021. Aż sześćdziesiąt procent środków wypłaconych przez Komisję Europejską trafiło już do Polski, do polskich przedsiębiorców. Wiemy, jak te środki wydatkować i rozliczać, dlatego nie straszna jest nam nowa perspektywa, w której środków finansowych jest naprawdę dużo, zarówno w ramach polityki spójności, jak również w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który jest po to, aby uodpornić gospodarkę na inne kryzysy – mówiła wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak odniosła się również do województwa podkarpackiego oraz tego, jak plasuje się ono na tle innych regionów:

- Jeśli chodzi o perspektywę na lata 2014-2021, to województwo podkarpackie na tle pozostałych regionów wygląda bardzo dobrze. Region plasuje się na trzecim miejscu jeśli chodzi o certyfikację, która wynosi dla Podkarpacia siedemdziesiąt procent. Natomiast jeśli chodzi o podpisywanie umów z beneficjentami to województwo przekroczyło już dziewięćdziesiąt procent. Jeśli chodzi o nową perspektywę to regiony będą zarządzać czterdziestoma procentami środków z polityki spójności. Podkarpacie w ramach nowej perspektywy otrzyma 7,7 procent całkowitej alokacji na programy regionalne, co z kolei przekłada się na 2 miliardy 181 milionów euro i jest to piąta największa koperta w kraju. Region zostanie objęty też Programem Polska Wschodnia, co oznacza, że całkowita alokacja dla Podkarpacia może wynieść nawet 2 miliardy 599 milionów euro – podkreślała.

Członkowie podkomisji wizytują projekty zrealizowane na Podkarpaciu z udziałem Funduszy Europejskich. Po spotkaniu z marszałkiem, obejrzeli między innymi Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce i byli na budowie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Następnie zwiedzili firmę Vianat działającą w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „AEROPOLIS”, gdzie zapoznali się z projektem realizowanym przez firmę „Żywność dla przyszłości – innowacje w zgodzie z naturą”.

Vianat  jest  mikro-firmą prowadzącą badania w trzech ośrodkach naukowych: w Rzeszowie, Wrocławiu i Gdańsku. W Rzeszowie firma  mieści  się w  Inkubatorze Przedsiębiorczości i prowadzi prace wynalazcze nad technologią przetwarzania superowoców miękkich.

W kolejnych dniach posłowie będą wizytować między innymi projekty zrealizowane w Muzeum - Zamku w Łańcucie, Bazylice i klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Zapoznają się także z projektem „Kompleksowa rewitalizacja na terenie ROF” realizowanym przez gminę Czarna. Posłowie spotkają się także z przedstawicielami samorządu Łańcuta.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%