Zamknij

Pierwszy rocznik medycyny odebrał dyplomy!

12:44, 20.09.2021
Skomentuj Fot. UMWP Fot. UMWP

W Filharmonii Podkarpackiej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom pierwszego rocznika kierunku lekarskiego Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Samorząd województwa reprezentowali członek zarządu Anna Huk i przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, którzy wręczyli absolwentom pamiątkowe stetoskopy.

Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele akademickim św. Jadwigi. Po niej uczestnicy wydarzenia zgromadzili się w gmachu Filharmonii Podkarpackiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wojewoda podkarpacki - Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa - Konrad Fijołek, bp Edward Białogłowski, a także obecne władze Uniwersytetu Rzeszowskiego na czele z rektorem Sylwestrem Czopkiem. Byli również wykładowcy UR, przedstawiciele szpitali, podkarpackich uczelni, a także rodziny i bliscy absolwentów.

- To wielkie dzieło na miarę 20-lecia, które w tym roku obchodzimy – tak mówił o utworzeniu kierunku lekarskiego rektor UR Sylwester Czopek, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w to osobom i instytucjom. Zwracając się zaś do absolwentów rektor powiedział:

- Chciałbym wam życzyć w tym ważnym dniu, abyście państwo zachowali dobre proporcje w swoim zawodzie, aby na pierwszym miejscu był pacjent – podkreślił rektor Sylwester Czopek.

- To historyczny dzień dla całego Uniwersytetu Rzeszowskiego – mówił z kolei prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych Artur Mazur.

- Po wielu latach spełniły się marzenia i praca wielu pokoleń lekarzy z naszego środowiska, którzy nie szczędzili wysiłków na rzecz utworzenia w Rzeszowie uczelni medycznej – powiedział prorektor Artur Mazur.

O trudach i zespołowej pracy jakie były niezbędne, aby na Uniwersytecie Rzeszowskim powstała medycyna mówił także przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz:

- Z dumą i niekłamaną satysfakcją mogę powiedzieć, że wielki wkład miał w to dzieło także Samorząd Województwa Podkarpackiego. Wspólnie z władzami Uniwersytetu Rzeszowskiego działaliśmy, pokonując kolejne przeszkody i podejmując nowe wyzwania, aby ten ważny dla rozwoju uczelni i regionu kierunek mógł stać się faktem.

Członek zarządu województwa Anna Huk również podkreślała, jak wyjątkowy jest to dzień dla samorządu województwa:

- Otwarcie drogi na stałe, aby na Podkarpaciu mogli się uczyć przyszli lekarze jest bardzo ważne. Chcę również zapewnić, że dalej będziemy współpracować z uniwersytetem, aby jakość kształcenia na kierunku lekarskim stale się podnosiła. Myślę, że dzisiaj wszyscy czują ogromną satysfakcję, ale i odpowiedzialność za przyszłość medycyny w naszym regionie. Mamy też nadzieję, że wielu absolwentów kierunku lekarskiego na Podkarpaciu pozostanie – powiedziała Anna Huk.

Gratulacje studentom oraz władzom uczelni złożyła także wojewoda Ewa Leniart.

- Państwa zaangażowanie jest nagrodzone wspaniałą uroczystością, która rokrocznie będzie się już powtarzać – powiedziała wojewoda.

- Ważnym punktem uroczystości było złożenie przyrzeczenia lekarskiego. Po nim zaś absolwenci medycyny odebrali pamiątkowe dyplomy oraz stetoskopy ufundowane przez samorząd województwa i Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 i 2. Oddzielne nagrody zostały wręczone wyróżniającym się studentom. Takie wyróżnienia odebrało siedem osób. Absolwenci medycyny zaś wręczyli kwiaty i złożyli podziękowania najbardziej zaangażowanym wykładowcom. Na koniec - w imieniu wszystkich absolwentów -  głos zabrała wieloletnia starościna Daria Bernaciak.

- Zrobiliśmy to! Skończyliśmy studia! Możemy wreszcie powiedzieć: jesteśmy lekarzami– powiedziała z dumą w imieniu wszystkich absolwentów starościna Daria Bernaciak dziękując szczególnie rodzicom za trud i wsparcie przez sześć lat nauki.

Uroczystość zakończył koncert „Tańce świata” w wykonaniu zespołu ARSO Ensemble oraz wirtuoza akordeonu Pawła Palucha, a złożyła się na niego muzyka taneczna z różnych części świata. Były m.in. tańce bałkańskie, francuskie walce, tango, polskie przedwojenne tanga i fokstroty oraz amerykańskie  ragtime’y.

Starania o utworzenie kierunku lekarskiego trwały wiele lat i zjednoczyły w działaniu włodarzy regionu, miasta oraz szefów różnych instytucji. Wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim został złożony w ministerstwach zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego w listopadzie 2013 roku, a w lipcu 2014 roku UR otrzymał pozytywną decyzję. W październiku 2015 roku studia na pierwszym roku medycyny na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęło 120 osób. Po sześciu latach dyplomy odebrało 98 studentów.

Aby kierunek lekarski mógł być otwarty konieczna była m.in. budowa dwóch ważnych ośrodków kształcenia: Zakładu Nauk o Człowieku oraz Przyrodniczo – Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych. Oba obiekty powstały na działkach przekazanych uniwersytetowi przez samorząd województwa. Zakład Nauk o Człowieku powstał na dwóch działkach w pobliżu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2. A na działce przy ulicy Warzywnej, powstało z kolei Przyrodniczo – Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, w którym działają nowoczesne laboratoria.

Ogółem na potrzeby rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 zostało przekazanych ponad 280 mln złotych.

Obecnie strukturę Kolegium Nauk Medycznych tworzą 3 Instytuty: Instytut Nauk Medycznych, Instytut Nauk o Zdrowiu i Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej oraz Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Ośrodek Badań Innowacyjnych w Sporcie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%