Zamknij
REKLAMA

Młodzi zdolni nagrodzeni przez marszałka

12:42, 23.10.2021 | .
Skomentuj Fot. UMWP
REKLAMA

Aż 109 młodych ludzi otrzymało z rąk marszałka Władysława Ortyla stypendia przyznane jako dowód uznania dla ich osiągnięć naukowych i artystycznych. Uroczystość odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

To wydarzenie jest jednym z najważniejszych skierowanych do młodych ludzi. Wasze kariery, przyszłość, wasze drogi na rynku pracy będą określały to, jak Podkarpackie będzie za kilka i kilkanaście lat wyglądało. Jestem szczęśliwy, że mogę nagrodzić ludzi młodych, pracowitych, ambitnych i utalentowanych. To właśnie z myślą o was mówimy - nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl, gratulując stypendystom oraz ich rodzicom, nauczycielom oraz  wychowawcom.

To już piętnasta edycja programu. Gala wręczenia nagród odbyła się – z racji pandemii – po raz czternasty. Samorząd Województwa od lat pochyla się nad rozwojem edukacyjnym młodzieży, inwestując w rozwój talentów i zainteresowań. Wsparcie to odbywa się poprzez programy stypendialne o zasięgu regionalnym, skierowane do uczniów, studentów i sportowców. Program „ Nie zagubić talentu” istnieje od 2008 roku. W jego ramach zarząd województwa przyznaje utalentowanej młodzieży stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne, stypendia za osiągnięcia naukowe oraz nagrody pieniężne. Wsparcie trafia do uczniów i absolwentów podkarpackich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Chciałam bardzo podziękować młodzieży za zapał, za to że nie boicie się swoich marzeń i że podążacie za nimi – mówiła gratulując młodzieży, nauczycielom i rodzicom wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. 

W tym roku stypendia w ramach programu „Nie zagubić talentu” trafiły do 109 uczniów uzdolnionych pod względem naukowym i artystycznym. Stypendia naukowe przyznano 65 osobom. Doceniając dorobek artystyczny dzieci i młodzieży w różnych dziedzinach sztuki: muzyki, tańca, plastyki i recytacji Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał także 44 stypendia artystyczne.

O tym, że talenty są nie tylko wielki darem ale i zadaniem, które  wymaga wiele zaangażowania   mówił w czasie uroczystości w czasie krótkiego wykładu ks. dr Krzysztof Budzyń, gratulując wszystkim nagrodzonym.  

Gratulacje dla stypendystów przekazała radna województwa podkarpackiego Joanna Bril, która reprezentowała w czasie uroczystości przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza. – Gratuluję Wam pasji, pracowitości, zaangażowania. Jesteście naszą dumą – mówiła radna województwa.  Osobiście gratulowała ona stypendystom, wręczając im pamiątkowe dyplomy. 

Nagrodzeni młodzi ludzie nie ukrywali, że stypendia są konsekwencją wielu lat pracy i podporzadkowania swego życia naukowym i artystycznym pasjom. Marianna Sereda uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie otrzymała stypendium artystyczne między innymi dzięki zajęciu pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym i. H. Czerny Stefańskiej w Żaganiu. – Od lat jestem stypendystką programu. Dzięki wsparciu od pana marszałka mogłam spełnić swoje marzenie i kupić upragniony fortepian. To ogromna pomoc dla nas – podkreśla Marianna.

W imieniu uhonorowanych głos zabrał Jan Wanatowicz uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, który jest finalistą olimpiady z dziedziny fizyki oraz historycznej.

Dziękuję panu marszałkowi oraz samorządowi województwa za pomoc, jaką otrzymujemy. Te pieniądze pomagają nam się rozwijać i kształcić w dziedzinach, które nas pasjonują. A że nasze zainteresowania są szerokie, to i potrzeby, by móc się rozwijać są duże. A stypendium pozwala wyjść im naprzeciw -  mówił w czasie uroczystości stypendysta, ciesząc się, że ich sukcesy są zauważane i doceniane.   

W czasie uroczystości w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza wystąpili młodzi ludzie nagrodzeni przez samorząd województwa. Przed publicznością zaprezentował się Kwartet Smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, zaśpiewał Dawid Wojnarowicz, a Marianna Sereda zagrała na fortepianie utwory Maurice’a Ravela oraz Ignacego Jana Paderewskiego. 

W najbliższym czasie samorząd województwa wręczy kolejne stypendia dla młodych –zdolnych. 800 uczniów otrzyma stypendia współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Stypendiami Marszałka Województwa uhonorowanych zostanie 100 najlepszych studentów regionalnych szkół wyższych. Z kolei ponad 200 młodych sportowców będzie mogło starać się o wsparcie stypendialne rozwoju ich kariery. Na wszystkie te „inwestycje” w  młodych rokrocznie samorząd województwa przeznacza niebagatelną kwotę ok. 6 mln złotych. Trafia ona do niemalże 2 tysięcy młodych mieszkańców Podkarpacia.

W ramach programu „Nie zagubić talentu” zarząd województwa przyznał także - jak co roku - nagrody pieniężne. Uhonorowano 83 uczniów, 3 zespoły naukowe oraz 3 zespoły artystyczne. Łączna wartość stypendiów i nagród w ramach programu w roku szkolnym 2020/2021 to 430 tys. złotych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMAOzdoby świąteczne na Ceneo.pl
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%