Zamknij
REKLAMA

W Tarnobrzegu stawiają na ekologię. Inwestycja za 19 mln

09:28, 30.05.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Tarnobrzegu będzie modernizowana infrastruktura ciepłownicza. Wszystko za sprawą podpisanej umowy na realizację projektu, który będzie ograniczał emisję pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery i wprowadzał proekologiczne rozwiązania. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Umowę na modernizację infrastruktury ciepłowniczej podpisali marszałek Władysław Ortyl oraz Zdzisław Horwat, prezes ECO Tarnobrzeg Sp. z o.o. Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu podpisania umowy:

Cieszę się, że poprzez podpisanie tej umowy finalizujemy dziś proces, który towarzyszył temu projektowi od 2016 roku. Jestem przekonany, że inwestycje proekologiczne, które firma będzie dokonywać w Tarnobrzegu dzięki temu projektowi, przełożą się na czystsze środowisko i zmniejszenie kosztów, a tym samym oszczędność energii i pieniędzy – powiedział Władysław Ortyl.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 19,6 mln złotych, z czego niemal 10 mln złotych to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2023 roku.

Jego głównym celem jest uzyskanie oszczędności ciepła w przesyle i dystrybucji poprzez zmniejszenie strat oraz emisji zanieczyszczeń do powietrza pyłów i gazów cieplarnianych. Cele mają zostać osiągnięte już w 2024 roku, czyli od pierwszego roku po zakończeniu inwestycji.

W ramach modernizacji zostanie wymieniona sieć ciepłownicza o długości ponad 6 km, zostaną też zlikwidowane niskoparametrowe sieci ciepłownicze i sieci wewnątrz budynków. W miejscu starych węzłów grupowych i indywidualnych jednofunkcyjnych pojawi się 121 nowych dwufunkcyjnych węzłów cieplnych. Zostanie też wybudowane ponad 4 km sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych preizolowanych.

Modernizacja sieci ciepłowniczej w Tarnobrzegu przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o około 2400 ton oraz zmniejszenia innych substancji zanieczyszczających. Dodatkowo realizacja inwestycji umożliwi zmniejszenie strat ciepła z 30 000 GJ do 7 500 GJ rocznie, co przyczyni się do mniejszych kosztów dostosowania do przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie.

W 2016 roku, w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w ramach RPO WP konkursie dotyczącym dofinansowania do realizacji planów niskoemisyjnych dla sieci ciepłowniczych, najwyższą ocenę merytoryczną uzyskał wniosek pn. „Modernizacja infrastruktury ciepłowniczej w Tarnobrzegu” złożony przez ECO Tarnobrzeg Sp. z o.o.

Podpisanie umowy o dofinansowanie ww. projektu zostało jednak uwarunkowane uzyskaniem zgody Komisji Europejskiej na jego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która została otrzymana w bieżącym roku.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%