Zamknij
REKLAMA

Rozmawiano o rozwoju Bieszczad. Jakie wnioski?

16:28, 22.01.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Poprawa szans rozwojowych i przyspieszenie rozwoju Bieszczad, wspierane z poziomu krajowego, to główne cele Programu dla Bieszczad. W gronie osób z instytucji zaangażowanych w jego realizację, odbyło się Forum dla Bieszczad. Gospodarzami spotkania podsumowującego efekty działania Programu byli wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Bieszczady to jedno z najcenniejszych pod względem przyrodniczym i turystycznym miejsc naszego kraju. Równocześnie cechuje je słaba dostępność komunikacyjna. Jest to główna bariera rozwojowa, utrudniająca mieszkańcom i inwestorom dostęp do usług publicznych. Brakuje szerszej oferty wysokiej jakości miejsc pracy, więc osoby młode i wykszatłcone przenoszą się do większych ośrodków poza obszar gospodarczo i turystycznie związany z Bieszczadami. Żeby zahamować ten negatywny trend, ponad dwa lata temu ówczesne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło realizację Programu dla Bieszczad.

- Stawiamy sobie ambitne cele i je realizujemy. Wspieramy rozwój gospodarczy wszystkich regionów w Polsce. Dzisiaj możemy się pochwalić skutecznymi działaniami na rzecz Bieszczad - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że w Programie zawarto dwie główne osie wsparcia: poprawę warunków życia mieszkańców oraz wykorzystanie szans rozwojowych.

[WIDEO]https://youtu.be/n2i20htyQZ0[/WIDEO]

- W pierwszej z nich chodzi głównie o poprawę dostępności transportowej oraz polepszeniu dostępu do usług społecznych i zdrowotnych, dobrej jakości edukacji oraz miejsc rekreacji i sportu. Z drugiej strony trzeba chronić zasoby przyrodnicze i równocześnie umiejętnie wykorzystywać lokalny potencjał, przez rozwój przedsiębiorczości i turystyki – wymieniała wiceminister.

Jarosińska-Jedynak podkreśliła osiągnięcia Programu. - Cieszy nas dobre tempo prac projektowych i budowlanych na trasie Via Carpatii w obszarze województwa podkarpackiego – kluczowej inwestycji drogowej we wschodniej Polsce. Dzięki wsparciu funduszy unijnych powstała obwodnica Sanoka – wskazała wiceminister.

Jako sukces działania Programu, Jarosińska-Jedynak wymieniła również postęp w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, realizację projektów Bieszczadzkiego Parku Narodowego, czy rozbudowę tras rowerowych na terenie Bieszczad.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak odniosła się również do obecnej sytuacji gospodarczej wynikającej z pandemii.

- Podobnie jak w przypadku innych programów, projektów i działań, także inicjatywy objęte Programem dla Bieszczad były modyfikowane w wyniku pandemii COVID-19. W szczególności dotyczy to obszaru kultury i współpracy międzynarodowej, które opierały się o wspólne działania, spotkania, konferencje i wymianę doświadczeń – wyliczała Jarosińska-Jedynak.

Marszałek Władysław Ortyl, w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na działania podejmowane przez samorząd województwa na rzecz rozwoju Bieszczad:

- Jesteśmy inicjatorem Programu dla Bieszczad. Nasze działania są wspierane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ale też przez parlamentarzystów i Wojewodę Podkarpackiego. Cieszy nas fakt, że będziemy negocjowali 25% w ramach regionalnych programów operacyjnych na przyszłą perspektywę, w ramach kontraktu terytorialnego, bo to pozwoli wyposażyć Program dla Bieszczad w skoordynowane instrumentarium finansowe. Myślę, że to jest przełomowy moment w naszych działaniach na rzecz tego pięknego regionu – powiedział marszałek zwracając uwagę na uruchomione przez samorząd pilotaże na rzecz Bieszczad:

- Województwo podkarpackie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego uruchomiło dwa pilotaże: jeden bezpośrednio dostępny tylko i wyłącznie dla spraw środowiskowych w Bieszczadach - ma on dwie odsłony, teraz czekamy na trzecią, która pojawi się z bardzo dużą intensywnością w nowej perspektywie finansowej. Drugi pilotaż dotyczy przedsiębiorczości, która wymaga wsparcia w tym trudnym okresie pandemii, choć przygotowujemy też działania nie tylko na czas pandemii, ale musimy z niej wyciągać wnioski – dodał marszałek Ortyl.

Wiceminister wyraziła nadzieję, że pieniądze wynegocjowane przez polski rząd w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz środki krajowe pomogą wzmocnić polską gospodarkę, także w Bieszczadach.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%