Zamknij
REKLAMA

Muzeum-Zamek w Łańcucie laureatem nagrody "Zabytek Zadbany"

12:29, 24.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek 23 listopada w Centrum Prasowym Foksal odbyło się wręczenie prestiżowych nagród w konkursach „Zabytek Zadbany” i „Samorząd dla Dziedzictwa”. W gronie laureatów znalazło się Muzeum-Zamek w Łańcucie.

„Zabytek Zadbany” jest ogólnopolskim konkursem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Jego nadrzędnym celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Jest to konkurs o wieloletniej tradycji, pierwsza edycja miała miejsce w 1975 r.

W 2021 r. do konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw. Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach. Decyzja kapituły poprzedzona była wieloletnimi obserwacjami działalności poszczególnych obiektów.

Muzeum-Zamek w Łańcucie zostało uhonorowane nagrodą w kategorii specjalnej „Właściwe Użytkowanie i Stała Opieka nad Zabytkami”.

Wyróżnienie zostało przyznane za „stałą i troskliwą opiekę konserwatorską, jaką objęty jest zespół zamkowy w Łańcucie przez cały czas pełnienia funkcji muzealnej. Działania te zintensyfikowano w ostatnich latach dzięki czemu zrewaloryzowano XVII-wieczne fortyfikacje oraz park, przeprowadzono prace konserwatorskie i udostępniono wiele miejsc w pałacu oraz w innych budynkach zespołu, dotychczas wyłączonych ze zwiedzania. Prace te wykonano z wielką dbałością o zachowanie oryginalnej substancji oraz wyeksponowanie i dokumentację najbardziej interesujących odkryć”.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMAMotoryzacja - zobacz na Ceneo.pl
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%