Zamknij

Przyszłość należy do DA VINCI. Weź udział w wirtualnej operacji

11:29, 13.05.2022 . Aktualizacja: 11:30, 13.05.2022
Skomentuj

Powstanie robotów medycznych jest jednym z największych osiągnięć współczesnej technologii i stanowi ważny przełom w leczeniu onkologicznym. Z ich pomocą inwazyjne operacje, wymagające wyjątkowej precyzji, stały się prostsze, bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjentów. W sobotę, 21 maja o godzinie 13:00 w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie będzie można zobaczyć system chirurgii robotycznej da Vinci, a każdy chętny usiądzie za konsolą urządzenia i weźmie udział w wirtualnej operacji.

Da Vinci, to maszyna złożona z czterech ramion oraz konsoli, przy której chirurg steruje ruchami robota. Trzy ramiona wyposażone są w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne, czwarte ma wbudowaną kamerę endoskopową, generującą trójwymiarowy obraz HD w 10-krotnym powiększenie optyczne i 4 krotne powiększenie cyfrowe. Dzięki niej operator widzi z dokładnością każdy milimetr operowanej tkanki. Po operacji robotycznej pacjent ma zminimalizowaną ilość urazów, bardzo szybko wychodzi ze szpitala i wraca do zdrowia. 

Całość tworzy zaawansowany system chirurgiczny, który pozwala operować w sposób przekraczający ludzkie możliwości. Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii przede wszystkim w operacjach nowotworów prostaty, trzonu macicy, jelita grubego, ale także pęcherza moczowego czy raka nerek.

Jedyny robot da Vinci w województwie podkarpackim wykorzystywany jest w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW). W ciągu jednego roku w jego asyście przeprowadzono 200 operacji, co w skali całego kraju stawia ośrodekw ścisłej czołówce. Dzięki wykorzystaniu robota pacjenci mają dostęp do światowych technologii. W szpitalu wykonywane są operacje urologiczne i ginekologiczne.

W Millenium Hall w Rzeszowie zaprezentujemy możliwości robota, dr. n. med. Paweł Wiszi dr hab. n. med. Tomasz Kluz, prof. UR, opowiedzą o jego przewadze nad tradycyjnymi technikami otwartymi stosowanymi podczas operacji, a także odpowiedzą na pytanie czy rzeczywiście „praca z wykorzystaniem systemu da Vinci, to jest jak lot rakietą kosmiczną”. Każdy chętny będzie miał unikalną okazję samodzielnie przeprowadzić wirtualną operacjęi zadać pytania specjalistom.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%