Z całą pewnością można powiedzieć, że na rynku pokryć dachowych zdominowały blachodachówki. W każdym razie nic dziwnego. Świetnie prezentują się na każdym dachu, są trwałe, funkcjonalne i lekkie. Ich cena również nie jest zbyt wysoka. Zalety blaszanych pokryć doceniają nie tylko inwestorzy, ale także dekarze.
Blachodachówki swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że są uniwersalne - sprawdzą się dobrze w przypadku dachów prostych, dwuspadowych i dobrze zagospodarowanych, dachów remontowanych, dachów domów jednorodzinnych lub gospodarczych, wielorodzinnych. Dzięki nim możemy zrealizować nawet najbardziej odważne projekty. Blachodachówki dostępne są w różnej kolorystyce, powłokach dekoracyjno-ochronnych oraz przetłoczeniach. Dodatkowo od kilku lat również są dostępne także w formatach. Wybierając to pokrycie blaszane to oprócz wyglądu, musimy zdecydować, czy stawiamy na blachodachówkę ciętą na wymiar lub panelową. Wszystko zależy od kształtu dachu.
Blachodachówka cięta na wymiar jest tradycyjnym rozwiązaniem, chociaż oczywiście przeszła szereg udoskonaleń od momentu jej powstania. Dziś są to doskonale zabezpieczone arkusze, których szerokość wynosi kilkanaście metrów, a szerokość waha się od 100 do 120 cm. Są przycinane na odpowiedni wymiar. W ofercie firmy Blachy Pruszyński – wiodącego na polskim rynku producenta pokryć dachowych – największe jednorazowe pokrycie zapewnia model RUBIN: szerokość kryjąca arkusza to aż 1150 mm! Poszczególne modele blachodachówek mają różny kształt– od bardzo wysokich przetłoczeń, poprzez lekkie, a kończąc na płaskich – a także kolor (od nadal modnych szarości, przez tradycyjne czerwienie i brązy, po ekstrawaganckie odcienie żółtego czy zielonego), dzięki czemu osiągniemy zamierzony efekt i dopasujemy pokrycie do stylu domu. Jak wspomniano, blachodachówka w arkuszach jest cięta na konkretny wymiar. Dlatego ilość niezbędnego materiału oblicza się na podstawie projektu dachu za pomocą specjalnego programu - wycięte elementy pokrycia dachowego przywożone są na plac budowy. Wymagają specjalnego transportu, załadunku i rozładunku.
Natomiast blachodachówki panelowe – które są stosunkowo nowym rozwiązaniem i powstały we współpracy z dekarzami i inwestorami – to zestandaryzowane arkusze, których długość waha się od 70 do 72 cm, a szerokość całkowita wynosi 116-120 cm. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że pakowane są w paczki i dostępne są od ręki w hurtowniach oraz składach budowlanych – nie będziemy mieli więc problemu z zakupem brakujących elementów czy zwrotem nadwyżki materiału. Do wyliczenia niezbędnej ilości materiału nie jest potrzebny żaden specjalistyczny program, wystarczy zrzut dachu. Co więcej, mały ciężar i niewielki format sprawiają, że ich montaż przebiega szybko oraz wystarczy 2-3-osobowa ekipa dekarska. Jak podkreślają producenci, a dekarze to potwierdzają, w przypadku paneli dachowych ilość odpadów jest znikoma – szacuje się, że jest to tylko około 5% zamówionego materiału.
W polskim krajobrazie dominują dachy strome. Obecnie modne są proste, dwuspadowe, ale wielu inwestorów decyduje się również na dachy wielospadowe. Oczywiście im mniej skomplikowany kształt, tym budowa dachu jest szybsza i tańsza, powstaje też mniej odpadów. Ponadto proste dachy wpisują się w panujący minimalizm oraz obowiązek budowy domów energooszczędnych. Jednak to właśnie kształt dachu powinien decydować o tym, czy nasz wybór powinien paść na blachodachówkę ciętą na wymiar, czy panelową.
Uwaga! Niezależnie od tego, czy decydujemy się na blachodachówkę panelową, czy na wymiar, zawsze wybieramy produkty renomowanych producentów takich jak firma Blachy Pruszyński. W ten sposób możemy być pewni, że nasz dach będzie nie tylko estetyczny , ale także trwały na długie lata. Być może za takie pokrycie zapłacimy więcej niż u lokalnych wytwórców, ale ta wysoka cena obejmuje między innymi specjalistyczne, rygorystyczne badania, a także pomoc na każdym etapie budowy lub użytkowania dachu oraz długa, nawet 50-letnia gwarancja. Dodatkowo producent oferuje niezbędne akcesoria do pokrycia.