Prace magazynowe związane z transportem bliskim wymagają zastosowania ekologicznych rozwiązań, które nie będą na dłuższą metę szkodziły pracownikom nawet w trakcie wielogodzinnych zmian. Do takich urządzeń magazynowych zalicza się wózki widłowe elektryczne, które dzięki akumulatorowi napędzanemu prądem nie emitują spalin, ale także pracują cicho i wydajnie. W jakich pracach jeszcze sprawdzą się te maszyny? Czy można nimi wyjeżdżać na zewnątrz? - tego i wiele więcej dowiecie się z naszego artykułu.
Budowa wszystkich wózków widłowych czołowych jest bardzo podobna. Kabina operatora, jak i sam fotel, umieszczone są na wprost do kierunku jazdy. Standardowo wózki widłowe elektryczne wyposażone są w 3 do 4 kół, przy czym modele czterokołowe zazwyczaj są nieco większe i dysponują większym udźwigiem, natomiast modele trójkołowe są mniejsze, za to bardziej zwrotne i lekkie.
Źródłem napędu w przypadku widlaków elektrycznych jest ładowany akumulator. Na rynku dostępne są różnego typu akumulatory, które różnią się pojemnością oraz wydajnością, a także czasem ładowania. To właśnie od nich zależy jak długi czas bez przerwy może pracować wózek widłowy elektryczny i ile potrwa jego ładowanie.
Każdy elektryczny wózek widłowy posiada jako źródło napędu akumulator, określany inaczej "baterią". Akumulatory są wymienne, co oznacza, że można je wyciągać i wymieniać. Co do samego typu baterii, nie można jednak działać w pełni dowolnie i należy pamiętać, że wózki elektryczne powinno wyposażać się w akumulatory zalecane przez producentów pojazdów.
Natomiast możliwości jest tu sporo. Wózki widłowe elektryczne mogą posiadać akumulatory:
W tej kategorii najtańsze i najłatwiej dostępne są akumulatory kwasowo-ołowiowe, których bardziej nowoczesną wersją są baterie żelowe. Z kolei najbardziej wydajne i nowoczesne są akumulatory litowo-jonowe, które ładuje się również w najkrótszym czasie (więcej o tym jak ładować akumulatory dowiesz się tutaj).
Osobom, które do tej pory nie miały okazji pracować na wózkach widłowych może nasuwać się pytanie - czy pojazdy te, wyposażone w napęd elektryczny i wymienny akumulator mogą bez przeszkód pracować na zewnątrz budynków? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!
Elektryczne wózki widłowe są na tyle uniwersalne, że możliwa jest ich praca zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Dlatego właśnie doskonale sprawdzają się w niewielkich przedsiębiorstwach, gdzie mogą jednocześnie odpowiadać na transport wewnętrzny, jak i rozładunek czy załadunek.
Obsługa wózków widłowych (jak i innych sprzętów) zimą może być nieco kłopotliwa. Ujemne temperatury, deszcz czy śnieg potrafią skutecznie unieruchomić niejedną maszynę. Jednak z pewnością nie można powiedzieć tego o wózkach widłowych elektrycznych. Pojazdy te doskonale radzą sobie podczas pracy w niskich temperaturach (czego nie można powiedzieć o wózkach widłowych spalinowych wyposażonych w butle gazowe).
Zabudowana kabina skutecznie chroni operatora w trakcie opadów atmosferycznych czy niekorzystnych warunków pogodowych. Natomiast nakładane na koła łańcuchy sprawiają, że wózek widłowy elektryczny bez problemu radzi sobie nawet na oblodzonym terenie.
Należy oczywiście pamiętać, aby po skończonej zmianie pracy, widlak elektryczny zaparkować w pomieszczeniu, gdzie panuje umiarkowana temperatura, ponieważ na noc wózek nie powinien zostawać na zewnątrz niezabezpieczony.
Co jeszcze poza pracą w niekorzystnych warunkach potrafią wózki widłowe elektryczne? Lista atutów, jakie posiadają tego typu urządzenia podnośnikowe jest pokaźna. Na pierwszy, najważniejszym miejscu znajduje się oczywiście fakt, iż elektryczny napęd jest znacznie bardziej ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Wózki widłowe elektryczne nie emitują spalin, przez co nie zanieczyszczają powietrza, a ich obsługa możliwa jest w całkowicie zamkniętych pomieszczeniach, gdzie równolegle odbywa się ruch pieszy (magazynach, hurtowniach, przedsiębiorstwach produkcyjnych).
Kolejny atut wózków widłowych elektrycznych to oczywiście zbilansowane, racjonalne wydatki na eksploatację. Przy bardzo zmiennych i niestabilnych (a przede wszystkim stale rosnących) kosztach paliwa i gazu, koszt energii elektrycznej wydaje się chwilowo najbardziej zrównoważony. Do tego dochodzi bezpieczeństwo - ładowanie baterii co prawda wymaga wyznaczenia odpowiednio zabezpieczonego miejsca, jednak nie jest to równoznaczne z nakładem pracy, który konieczny jest przy budowie specjalnych dystrybutorów do tankowania dla wózków spalinowych czy wyznaczeniem miejsca składowania butli pełnych oraz pustych dla wózków gazowych.
Ponadto, wózki widłowe elektryczne są nie tylko wyjątkowo łatwe w obsłudze, ale również bardzo ciche. Dla operatorów, którzy pracują na widlakach przez cały dzień to bardzo ważne. Hałas emitowany przez elektryczne wózki nie jest szkodliwy, przez co praca jest mniej uciążliwa i kłopotliwa.
Popularne wózki widłowe elektryczne mają liczne zastosowania. Najczęściej spotkać je można jako urządzenia wykorzystywane w magazynach czy hurtowniach (przede wszystkim artykułów przemysłowych). Duże gabaryty wykluczają je jednak z obsługi palet na powierzchniach sklepowych czy w halach hipermarketów. Wózki widłowe o tak dużej masie obsługują raczej zaplecza czy dostawy ładunków.
Wózki widłowe z napędem elektrycznym ponadto z powodzeniem radzą sobie w transporcie przymagazynowym czy międzymagazynowym. Nie tylko rozładowują dostawy, ale także transportują ładunki pomiędzy budynkami czy halami. Sprawdzają się również do załadunku palet na ciężarówki do dalszej wysyłki.
Jak zaznaczyliśmy, elektryczne widlaki wykorzystywane mogą być bez obaw na zewnątrz budynków. Oznacza to, że mogą stanowić maszyny odpowiedzialne za obsługę ładunków na różnego rodzaju składach (budowlanych, ogrodniczych itp.) czy w firmach produkcyjnych. Wydajny sprzęt, taki jak wózki widłowe elektryczne z przeciwwagą, bez problemu może przewozić czy to palety czy innego rodzaju ładunki o wadze nawet do kilku ton.
Należy jednak pamiętać, że w Polsce na terenie całego kraju istnieje obowiązek rejestracji wózków widłowych jezdniowych oraz posiadania uprawnień operatorskich przy prowadzeniu urządzeń.
Najlepsze rozwiązanie dla firmy, która potrzebuje wydajnych urządzeń do obsługi palet jest skorzystanie z oferty na wózki widłowe elektryczne. Te maszyny o kilkutonowym udźwigu wykorzystuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków do transportu oraz składowania ładunków. Duży wybór dostępnych na rynku urządzeń z różnymi typami akumulatorów sprawia, że klienci są w stanie nabyć bez problemu maszynę, której najbardziej potrzebuje ich firma.