Węgliki spiekane to relatywnie szeroka kategoria materiałów głównie o zastosowaniach przemysłowych. Praktycznie każdą formę węglika można odzyskać w drodze recyklingu, więc na skup węglika można przeznaczyć wiele różnych przedmiotów.
Węgliki spiekane są powszechnie wykorzystywane do produkcji narzędzi do obróbki skrawaniem. Wiertła, frezy, segmenty szlifierskie, noże do tokarek i nie tylko – wszystkie one mogą być wykonywane z różnego typu węglików, a po stępieniu takie końcówki robocze można sprzedać na skupie. To samo dotyczy narzędzi, które uległy uszkodzeniu, na przykład pęknięciu, bo ich naprawa jest zwykle niemożliwa, a niektóre węglikowe frezy są dość kruche i taka usterka nie należy do rzadkości.
Na skup węglika spiekanego można sprzedać również pewne elementy przemysłowe, na przykład uszczelki, łożyska, dysze czy końcówki strumieniowe. Te również się zużywają i z czasem tracą swoje właściwości, a wraz z nimi przydatność techniczną, natomiast wciąż mają pewien wartość jako złom węglików spiekanych. Nie są one stosowane równie często we wszystkich branżach, jednak niektóre firmy korzystają z węglikowych komponentów dość regularnie.
Węglik spiekany jest powszechnie stosowany w konstrukcjach ogniotrwałych i izolacjach termicznych na dużych powierzchniach. W tym zastosowaniu odnajdują się niektóre tylko typy węglików, natomiast prawie zawsze są to surowce o dużej czystości i wysokiej jakości, co oznacza, że będą również drogie.
Istnieją pewne typy elektrod, w których konstrukcji stosowane są węgliki spiekane. Nie są one może używane zbyt często, jednak nadal ilość surowca, jaką można z nich odzyskać, jest istotna i w niektórych firmach opłaca się sprzedać zużyty złom węglika właśnie z takich elektrod. Mają one specyficzne zastosowania, ale dziś są używane coraz częściej, więc i ich recykling może być coraz powszechniejszy.
Trudno o podanie konkretnych cen, bo nie tylko są one dość zmienne w czasie (choć z wyraźnie wzrostową tendencją), ale przede wszystkim wycena będzie zależała od rodzaju odpadu, czystości i typu węglika. Im czystszy materiał i im łatwiejszy będzie jego recykling, tym wyższą cenę można uzyskać, natomiast za drobny złom wycena jest zwykle mniej atrakcyjna. Nadal jednak są to kwoty, które dla wielu firm i osób będą na tyle istotne, że opłaci się oddać węglik na skup, zamiast płacić za jego odbiór i utylizację razem z innymi odpadami.