Analizowanie użyteczności stron internetowych i aplikacji sprawia Ci przyjemność? Interesujesz się najnowszymi trendami projektowania różnych rozwiązań w IT? Spróbuj swoich sił jako UX Designer. Jaki to zawód i na czym polega? Sprawdź!
Skrót UX funkcjonuje już od lat w branży IT. To skrót od słów: user experience, czyli doświadczenie użytkownika. Dokładniej mówiąc, jest to analiza zachowania i potrzeb użytkowników aplikacji, stron internetowych, oprogramowania. Badanie UX obejmuje różne zagadnienia, na przykład: użyteczność stron, nawyki konsumenckie czy nawet emocje, których doświadcza użytkownik aplikacji.
W branży informatycznej UX Designerzy odgrywają znaczącą rolę. To właśnie dzięki ich badaniom i analizom programiści zyskują wiedzę, żeby potem rozumieć, w jaki sposób optymalizować dany projekt. Projektowanie UX jest więc cenną umiejętnością, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie postęp w IT. Użyteczne oprogramowania przydają się zarówno w życiu codziennym, jak i w biznesie.
Oczywiście nie wystarczy pasja projektowania i zdolności analityczne, by zrobić karierę w działach UX. Gdy dokładnie przejrzysz ogłoszenia o pracę dla UX Designerów, zrozumiesz, że w branży liczy się przede wszystkim doświadczenie. Jak zdobyć umiejętności praktyczne UX? Sposobów jest wiele: możesz zapisać się na warsztaty i szkolenia tematyczne lub podjąć staż. Zwróć uwagę na to, że nie musi to być staż wyłącznie w firmie informatycznej. Wielu UX Designerów swoje pierwsze kroki stawia w agencjach interaktywnych czy marketingowych.
Masz już pewien zasób wiedzy teoretycznej i chcesz zacząć pracę przy projektach UX? Zamieść ogłoszenia w sieci i zacznij szukać zleceń. Jako początkujący UX Designer zaznacz, że jesteś dopiero na etapie budowy swojego portfolio. Taka wzmianka zachęci do kontaktu zleceniodawców, poszukujących młodych talentów.
Początkujący UX Designerzy mają do wyboru wiele specjalistycznych tutoriali i kursów. Sporo z nich dedykowanych jest osobom, które dopiero zaczynają, jednak znajdą się też takie, które będą idealne dla osób z pewnym zasobem wiedzy. Ciekawym sposobem na start w branży UX jest także udział w targach online lub stacjonarnych. W tego typu eventach udział biorą szkoleniowcy, którzy prowadzą ciekawe wykłady i pracodawcy. Możesz z nimi porozmawiać, aby dowiedzieć się, jak zacząć karierę w UX i które kompetencje warto doskonalić.
Wiedzę praktyczną UX poszerzysz też, zapisując się do grup zainteresowań w social mediach i na forach, poświęconych UX. W sieci istnieją różne grupy, poświęcone trendom UX, ofertom współpracy czy wymianie doświadczeń. Dzięki tym kanałom dowiesz się, jak wyglądają projekty UX i z jakimi problemami zmagają się na co dzień UX Designerzy. Poznasz branżowe nazewnictwo i spotkasz osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w branży.
Praca w działach UX to przyszłościowe zajęcie. Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych latach nie zmaleje popyt na usługi UX Designerów, co ma związek z rosnącą liczbą aplikacji, stron internetowych i programów. Rozpoczęcie kariery UX nie jest zadaniem trudnym i nie musisz mieć dyplomu szkoły wyższej, by móc wykonywać audyty i projekty UX. Na początek wystarczy chęć do działania i rozwój poprzez udział w szkoleniach bądź targach. Warto też skorzystać z opcji, jaką są praktyki zawodowe w firmach IT lub agencjach marketingowych.