Zamknij

Rodzaje i zastosowania blachodachówek

10:19, 23.08.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:19, 23.08.2024

Blachodachówka jest niezwykle popularnym materiałem. Rozważana jest przez niemal każdego inwestora do pokrycia dachu. Jest solidna, wytrzymała i prezentuje się wyśmienicie, bez względu na charakter dachu. Jednak modeli blachodachówek istnieje więcej niż tylko jeden, a nawet wiele więcej. Co możemy znaleźć na rynku?

W tym artykule powiemy:

- z czego składa się blachodachówka?

- czym jest blachodachówka panelowa?

- jakie modele blachodachówek możemy znaleźć na rynku?

Centrum blachodachówki

Każda blachodachówka posiada swój rdzeń – stal obustronnie ocynkowaną. Minimalna grubość warstwy ochronnej cynku to 275 g/m2. Minimalna grubość stali to 0,5 mm, zarówno w przypadku blachodachówek przygotowanych do cięcia, jak i tych modułowych. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć przy produkcji blachodachówek, to wybór stali z jakiej zdecydujemy się ją stworzyć. Firma Blachy Pruszyński korzysta z materiałów dostarczanych przez najlepszych dostawców – a co więcej, poddaje wszystkie próbki materiałów rygorystycznej kontroli w swoich własnych i zagranicznych centrach badawczych. Wszystko po to by mieć pewność, że użyta stal jest najwyższej jakości. Stalowy rdzeń ocynkowany pokrywany jest następnie powłokami ochronno-dekoracyjnymi, by zapewnić mu charakterystyczny kolor, a także dodać konkretne aspekty wytrzymałościowe i podwyższyć odporność na czynniki zewnętrzne. Powłoki posiadają tyle nazw, ile jest na rynku firm je produkujących, ale najważniejszą różnicą jest użycie poliestru lub poliuretanu. Istnieją też powłoki łączące obie te substancje. Na przykład PURMAX z oferty Blachy Pruszyński jest powłoką hybrydową, która łączy zalety obu materiałów. Powłoki dostępne są w wielu kolorach oraz mogą nadać blachodachówce połysku, matu, czy półmatu.

Panele i cięte na wymiar

Jedną z najszybciej zdobywających popularność blachodachówek to blachodachówka panelowa. To rodzaj blachodachówki, który wyróżnia się tym, że dzielona jest na małe, zestandaryzowane arkusze. Mogą one szybko stworzyć spójne pokrycie dachowe, bez potrzeby skomplikowanego montażu. Dla inwestorów najważniejsze jest to, że na dostarczenie odpowiedniej liczby arkuszy nie trzeba czekać. Ich standaryzacja ułatwia produkcję, więc zamówienie będzie dostępne praktycznie od ręki, a dokupienie arkuszy, lub oddanie niewykorzystanych, również odbędzie się bezproblemowo. Przy wykorzystaniu blachodachówek panelowych ilość odpadów ograniczona jest do maksymalnie 5% powierzchni dachu i to tylko przy bardzo skomplikowanych dachach. Blachodachówki modułowe to idealne rozwiązanie na każdy dach, ale szczególnie na te skomplikowane. Przy prostszych, jedno- czy dwuspadowych dachach, możemy rozważyć również blachodachówki cięte na wymiar. Taka blachodachówka to wielki arkusz blachy, którego długość jest przycinana, by pasowała do pokrywanego dachu. Przycinanie i dopasowywanie odbywa się w zakładzie produkcyjnym, dlatego po zamówieniu pokrycia będziemy musieli trochę poczekać. Zanim podejmiemy jakąś decyzję i zdecydujemy się na zapłatę, powinniśmy pamiętać, by skonsultować nasz wybór z doświadczonym dekarzem.

Wiele form

Blachodachówka jest bardzo różnorodnym materiałem. Można dopasować ją do każdej wizji domu, każdego pomysłu na dach, każdego budżetu. Pierwszą i najważniejszą zaletą jest szeroka paleta kolorów, z której możemy wybierać. Dodatkowymi atutami są mnogość różnych profili, a także znaczna ilość powłok ochronno-dekoracyjnych. Przy tym blachodachówki są wyjątkowo odporne na pogodę, starzenie chemiczne, czy uszkodzenia fizyczne. Jednak wygląd to nie jedyna różnica pomiędzy poszczególnymi modelami blachodachówek.

Gdy myślimy „blachodachówki”, myślimy „fale”. Jednak od jakiegoś czasu, producenci zachęcają do innych wyborów, tworząc coraz to piękniejsze i odważniejsze projekty blachodachówek. Jednym z liderów w tej kwestii jest firma Blachy Pruszyński. W swojej ofercie posiadają wiele znanych modeli, zaczynając od tradycyjnie pofalowanej blachodachówki SZAFIR, przez blachodachówkę REN o odznaczającym ją nachyleniu, kończąc na blachodachówce PŁASKIEJ. Z bardziej ekscentrycznych modeli możemy wyróżnić na przykład blachodachówkę TIGRA, której projekt wzorowany był na tabliczce czekolady. W ofercie znajdziemy również panele dachowe REGLE, które mają za zadanie imitować tradycyjne gonty drewniane.

Niezależnie od tego, jaki dach sobie wymarzyliśmy, oferta blachodachówek firmy Blachy Pruszyński jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Dodatkowo blachodachówki można kłaść nawet na pionowych powierzchniach, wykorzystując je jako część elewacji.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%