Pracownicy służby zdrowia w lipcu 2024 uzyskali podwyżkę otrzymywanego wynagrodzenia. Zmiany te zostały wprowadzone zgodnie z przepisami i już teraz wiemy, że w przyszłym roku także dojdzie do podwyżek w tym sektorze. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Jakie podwyżki są planowane na rok 2025 w służbie zdrowia?
Z pewnością podwyżki w służbie zdrowia 2025 interesują każdego, kto pracuje w tym sektorze. Wynagrodzenia dla tych pracowników jest uregulowane w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w leczniczych podmiotach. Akt ten wskazuje sposób ustalania pensji najniższej dla osób wykonujących zawody medyczne i pracowników działalności podstawowej, zatrudnionych w leczniczych podmiotach. W efekcie wiemy, że podmiot leczniczy musi dokonywać podwyżek płac dla pracowników medycznych oraz niemedycznych w każdym roku (1 lipca). Podwyższenie w tym wypadku powinno nastąpić w drodze porozumienia stron uprawnionych w danym podmiocie leczniczym do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Jeśli taki układ nie działa w danym miejscu, porozumienie jest zawierane z pracownikiem wybranym przez pracowników danego podmiotu do reprezentowania ich interesów. Podwyżki pensji w służbie zdrowia są ustalane w każdym roku w terminie do 15 czerwca! Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Pamiętajmy o tym, że współczynnik pracy dla osób pracujących w podmiotach medycznych ma znaczenie podczas wyliczania ich pensji. Jest to wskazane w przepisach prawnych, a współczynniki te wynoszą:
Wysokość wynagrodzenia dla powyższych grup pracowniczych z roku na rok ulega zwiększeniu. Takie podwyżki czekają na służbę zdrowia także w 2025 roku.
Faktem jest, że praca w służbie zdrowia jest niezwykle wymagająca i odpowiedzialna. Jakie wyzwania czekają na takich pracowników? Przede wszystkim musimy liczyć się z nieregularnym grafikiem pracy, co zazwyczaj dotyczy ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek. Codziennością są tutaj długie godziny spędzone w pracy, dyżury i nocne zmiany, które przekładają się na komplikacje w planowaniu życia poza pracą. Nie jest łatwo zachować balans pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym! Na szczęście aktualnie coraz chętniej korzysta się z narzędzi, które pomagają zarządzać grafikiem pracy. W efekcie łatwiej jest dostosować grafik do swojego życia prywatnego, ciesząc się utrzymaniem równowagi w obu tych strefach. Z czym jeszcze wiąże się praca w służbie zdrowia? Kolejnym wyzwaniem jest wysoki poziom stresu. Często pracujemy pod presją, z pilnymi przypadkami i musimy podejmować trudne decyzje kliniczne, co może oddziaływać na zdrowie psychiczne pracownika medycznego. Trzeba zatem zadbać o swój dobrostan, obejmujący zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Warto stawiać na dobrą jakość snu, zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i praktykowanie relaksacji. Poza tym pomocne okazuje się wsparcie społeczne i rozmowa z osobami w takiej samej sytuacji, tak aby lepiej radzić sobie z codziennym stresem.
Jak widzimy, praca w służbie zdrowia wiąże się z wieloma wymaganiami. W kolejnym roku planowane są podwyżki w tym sektorze, które z pewnością ucieszą każdego pracownika medycznego. Spore znaczenie przy ustalaniu pensji w służbie zdrowia ma także współczynnik pracy.