Zamknij
REKLAMA

Zielona karta do USA - jak ją zdobyć?

15.59, 09.09.2022 Materiał partnera

Zielona karta USA jest marzeniem każdego, kto pragnie zamieszkać na terenie USA i tam na nowo rozpocząć swoje życie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona równo znaczna z otrzymaniem amerykańskiego obywatelstwa. I choć zyskanie jej nie jest zbyt łatwe, to istnieje wiele sposobów, by ją stracić. Co warto wiedzieć na temat zielonej karty?

Korzyści z posiadania zielonej karty

Osoba, która posiada zieloną kartę ma prawo do legalnego mieszkania na terenie Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo może się tutaj uczyć i zarabiać. W przeciwieństwie do innych osób nie ma tez konieczności starania się o wizę podczas każdego wyjazdu. Dlatego ktoś, kto zamierza podróżować między USA a swoim krajem, powinien wyrobić sobie taką kartę. Do tego istnieje możliwość podróżowania do aż 100 krajów, które zawarły porozumienie z USA.

Zielona karta USA pozwala także na ubieganie się o świadczenia oraz dofinansowania naukowe, pod warunkiem, że dana osoba pod innymi względami kwalifikuje się do ich otrzymania. Dodatkowo możliwe jest otrzymanie prawa jazdy czy prawa posiadania broni, jeśli przepisy nie mówią inaczej. 

Ograniczania zielonej karty

Okazuje się też, że  zielona karta USA pozwala na ubieganie się o uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa już po pięciu latach jej posiadania. Jeśli współmałżonek je posiada, to wystarczą zaledwie trzy. Jest to wygodne, bo obywatele amerykańscy mają pod pewnymi względami łatwiej. Przykładowo nie muszą regularnie odnawiać zielonej karty i mogą opuścić Stany Zjednoczone na okres dłuższy niż rok.

Jeśli jeszcze nie posiadamy obywatelstwa, a chcielibyśmy się o nie ubiegać, nasz pobyć poza USA nie może przekroczyć pół roku, a do tego nie można korzystać z pomocy społecznej. Ważne jest też posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości w przypadku osób powyżej 18. roku życia oraz zameldowanie w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ciągu 10 dni od każdej przeprowadzki.

Osoba, która posiada zieloną kartę przeważnie nie może głosować, liczyć na pomoc amerykańskiej ambasady za granicą czy nie może zajmować niektórych posad państwowych.

Jak utracić zieloną kartę?

Okazuje się, że nie tak trudno stracić zieloną kartę USA. Zacznijmy od tego, że rezydencji Stanów Zjednoczonych są tak samo zobligowani do płacenia podatków i przestrzegania prawa jak i obywatele amerykańscy. Muszą także się liczyć, że w razie złamania prawa będą ich czekać odpowiednie kary, a przy tym stracą status rezydenta bezpowrotnie.

Są także inne sposoby na to, by utracić zieloną kartę USA. Przeważnie są związane z tym, o czym wspominaliśmy już wyżej. Choć czasami może się też to wiązać z przepisami imigracyjnymi, które akurat się zmieniły.

Jedną z przyczyn jest to, że mężczyźni w wieku 18-26 nie zarejestrowali się do komisji poborowej. Jest to jeden z warunków, o których powinien pamiętać posiadacz zielonej karty. Kolejne powody to: opuszczenie USA na ponad rok, brak informacji w DHS o tym, że zmienił się adres zamieszkania, a także nieokazanie karty stałego pobytu na wezwanie urzędnika.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://estavisa.pl/zielona-karta-do-usa-co-to-jest-i-jak-ja-zdobyc/

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%