Zamknij
REKLAMA

Zamontuj je i oszczędzaj na cieple! Sprawdź termoizolacyjne osłony zewnętrzne

00.01, 19.09.2022 .
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ANWIS S.A.

Montaż osłon zewnętrznych warto rozważyć niezależnie od tego, czy jesteśmy na etapie budowy domu, czy mamy już zaaranżowane cztery kąty. To rozwiązanie pozwoli na redukcję wydatków związanych z eksploatacją domu, szczególnie w obliczu zbliżającego się okresu grzewczego.

Zaawansowane technologie – ekonomiczne rozwiązania

Wszystkie okna w mniejszym lub większym stopniu przepuszczają światło i powietrze. „Ucieka” przez nie 15–25% ciepła. Jeśli chcemy ograniczyć tę stratę, a jednocześnie zabezpieczyć się przed włamaniem i zadbać o swój portfel, warto postawić na nowoczesne rolety zewnętrzne. Pozwalają one zredukować utratę ciepła, ograniczając tym samym wydatki związane z opłatami za ogrzewanie.

- Istotnym elementem rolet zewnętrznych jest zastosowany w nich pancerz, który – wypełniony pianką poliuretanową – stanowi skuteczną izolację termiczną i akustyczną domu. Po opuszczeniu rolety pomiędzy oknem a pancerzem wytwarza się poduszka powietrzna, która zmniejsza poziom hałasu, a także poprawia parametry cieplne budynku. W praktyce przekłada się to na dwie korzyści: możliwość zaoszczędzenia w okresie grzewczym, a w upalne dni obniżenia temperatury wnętrza nawet o kilka stopni – tłumaczy Tomasz Włodarzewski z firmy ANWIS.

Nowoczesne rolety zewnętrzne to zaawansowane technologicznie produkty, które dopasowuje się do indywidualnych preferencji użytkownika. Mogą zostać połączone z czujnikami pogodowymi, mierzącymi temperaturę wnętrza czy natężenie światła słonecznego, co pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczeń.

Niektórzy wybierają też rozwiązania oparte na podłączeniu osłon do wewnętrznej sieci domowej – mogą wówczas sterować roletami i innymi systemami w domu przy użyciu urządzeń mobilnych. To kolejna oszczędność – ekonomiczne zarządzanie wszystkimi sprzętami. Różnorodność oferty rolet na rynku dotyczy też kolorystyki – bez trudu znajdziemy odpowiednią do każdej fasady budynku.

Podtynkowe, naokienne i elewacyjne

W zależności od sposobu montażu do wyboru mamy trzy typy rolet zewnętrznych. Podtynkowe rolety nie wymagają ingerencji w konstrukcję okna, dzięki czemu zapewniają idealne właściwości termoizolacyjne. Skrzynka rolety schowana jest pod warstwą ocieplenia budynku a ponadto posiada specjalną matę chroniącą nadproże przed przemarzaniem.

Rolety naokienne najczęściej wykorzystuje się w przypadku nowych inwestycji oraz remontów połączonych z wymianą stolarki okiennej. Przed zainstalowaniem skrzynki rolety, osadza się ją w ramie okna. Wybierając to rozwiązanie, trzeba uwzględnić pomniejszenie otworu okiennego o wielkość montowanej skrzynki. Dzięki możliwości jej obustronnej zabudowy, zyskujemy również dodatkową izolację.

Trzeci typ to osłony elewacyjne. Instalacja jest mało inwazyjna, nie wymaga wymiany okien ani ustaleń w projekcie budowy. Roleta może być zamontowana na fasadzie budynku lub bezpośrednio we wnęce okna albo drzwi. Skrzynka jest wówczas widocznym elementem konstrukcyjnym, więc – ze względów estetycznych – mamy wybór wielu opcji kolorystycznych, a sama skrzynka posiada różne wersje obudowy. Z uwagi na brak ingerencji w strukturę budynku montaż osłony elewacyjnej nie wpływa na właściwości izolacyjne budynku.

Funkcjonalne i estetyczne – żaluzje fasadowe

W nowoczesnych domach o dużych przeszkleniach równie dobrze sprawdzają się żaluzje fasadowe.

W tym przypadku możliwa jest płynna regulacja wpadającego do pomieszczenia światła, poprzez otwieranie i zamykanie lamel w zakresie 90–180 stopni. Podobnie jak w przypadku rolet zewnętrznych, tu również istnieje możliwość automatyzacji osłon, łącznie z podłączeniem do systemu sterującego całym budynkiem – podkreśla ekspert z firmy ANWIS.

Warto dodać, że w tym przypadku ciekawe rozwiązanie termoizolacyjne zapewniają lamele w kształcie litery Z, które zapewniają pełne domknięcie pancerza.

Osłony zewnętrzne mogą pozytywnie i znacząco wpłynąć na komfort mieszkania, ale też na domowy budżet. Warto zastanowić się nad produktem dopasowanym do naszych preferencji i potrzeb.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%