Zamknij

Praca w ciąży. Co warto wiedzieć?

13:33, 10.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:33, 10.11.2022

Ciąża już dawno przestała stanowić czynnik wykluczający kobiety z życia zawodowego. Obecnie chętnie podejmują się one aktywności także wtedy, kiedy spodziewają się dziecka. Nie da się jednak ukryć, że samopoczucie oraz kondycja fizyczna w takiej sytuacji może niekiedy stanowić dla nich nie lada wyzwanie – a nawet i problem. Dlatego też kobiety w ciąży mogą liczyć na elastyczność w zakresie pracy, która jednocześnie pozwoli im nie rezygnować z dotychczas wykonywanych zadań. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przywileje i obowiązki ciężarnych w pracy

Praca w ciąży wiąże się dla kobiety z wieloma przywilejami z tego tytułu. Dzięki temu nie musi ona zrezygnować z zajmowanego stanowiska, jednocześnie dbając o siebie i jeszcze nienarodzone dziecko. Jednak oprócz specjalnego traktowania, musi liczyć się także z koniecznością spełnienia kilku obowiązków względem pracodawcy. Przede wszystkim dotyczą one konieczności poinformowania przełożonego o ciąży. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby przygotować go na tę perspektywę. Pracodawca z pewnością będzie zainteresowany przewidywaną datą porodu, ilością dni urlopowych, które kobieta ma do wykorzystania oraz datą rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego (jest on obowiązkowy bez względu na formę zatrudnienia).

Praca a bezpieczeństwo

Powracając jednak do tematu przywilejów, jakie niesie ze sobą praca w ciąży, każdej pracownicy przysługuje szereg udogodnień, które mają na celu ochronę zdrowia jej oraz dziecka. Pracująca kobieta nie powinna nadmiernie wykonywać prac fizycznych, pracować w trudnych warunkach (np. w pomieszczeniach, w których występują wahania temperatur lub w których jest ona narażona na hałas czy działanie szkodliwych substancji) oraz wykonywać obowiązków grożących ciężkimi urazami. Praca kobiet w ciąży nie może wiązać się również z nadmiernym schylaniem czy sięganiem.

Ciąża a czas pracy

Okres ciąży wiąże się też z ograniczeniem czasu pracy. Kobiety pracujące w systemie równoważnego czasu pracy nie mogą pełnić obowiązków służbowych dłużej niż po 8 godzin dziennie. Powinny także mieć dostęp do dłuższych i częstszych przerw. Dodatkowo przysługuje im co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku między dniami pracy oraz 35 godzin przerwy w tygodniu. W trakcie ciąży także praca w nadgodzinach nie powinna być narzucana przez przełożonego. Ochrona kobiety w ciąży obejmuje także stosunek zatrudnienia. W trakcie jego trwania pracodawca nie może ani wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%