Zamknij
REKLAMA

Kupujemy coraz mniejsze mieszkania - czy to nowy trend?

09:42, 12.04.2021 | materiały patnera

Można zauważyć pojawiający się trend związany z zainteresowaniem Polaków mniejszymi mieszkaniami. Zamiast kosztownych i dużych mieszkań dość często sięga się po te mniejsze i tańsze. Z czego to wynika?

Kryzys

Nie ma wątpliwości co do tego, że kryzys ma diametralny wpływ na oczekiwania Polaków. Wiele osób z powodu kryzysu spowodowanego przez koronawirusa straciło pracę lub musiało obniżyć standard życia. Wiąże się to również ze zmniejszonymi wydatkami, a tym samym możliwości kredytowe są dla wielu osób już nie tak bardzo osiągalne jak wiele lat temu. Pośrednio wiąże się to z wyższymi wymaganiami banków, które mają wyraźnie większe oczekiwania względem kredytobiorców. Jeśli bank odmówi kredytu to po prostu pozostają poszukiwania innego rodzaju finansowania dla zakupu nieruchomości. Warto też zauważyć, że banki chętniej przychylają się do udzielenia kredytu na niewielkie mieszkanie, a w przypadku mieszkania o sporych wymiarach trzeba spełnić bardziej restrykcyjne wymagania.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w województwie podkarpackim

Duże zapotrzebowanie

Widać wyraźnie, że zainteresowanie na nowe mieszkania wcale nie spada. Niezależnie od tego czy dotyczy to dużych, czy też mniejszych mieszkań. Porównując dokładnie tego typu informacje widać jednak, że wiele osób stawia na oszczędność i wolą zainwestować w mniejsze mieszkanie niż w duży i kosztowny apartament. Nic więc dziwnego, że deweloperzy postanowili wykorzystać ten trend i skupiają się na stawianiu budynków, w których można zaoferować dużą ilość mieszkań, ale o względnie małym metrażu. Wielu ekspertów podkreśla, że zapotrzebowanie na mieszkania wynika również z niskich stóp procentowych, a więc ludzie chętnie inwestują swoje pieniądze w coś innego niż lokata w banku. Mieszkanie wydaje się więc całkiem dobrą lokatą na przyszłość.

Zmiana dużego mieszkania w kilka mniejszych

Wpływ na zakup mniejszych mieszkań ma również to, że właściciele dużych mieszkań mają problem ze sprzedażą swoich lokali w atrakcyjnej cenie. Jeśli zdecydują się na inwestycję polegającą na zamianie dużego mieszkania w kilka mniejszych to szybko może się okazać, że tego typu wkład pieniężny się całkiem opłaci. Oczywiście nie zawsze istnieją techniczne możliwości, aby tego dokonać i czasem trzeba poświęcić sporo czasu, aby załatwić wszystkie niezbędne formalności. Mimo wszystko ta tendencja jest zauważalna, szczególnie w przypadku starych mieszkań, które mimo wszystko wymagają gruntownego remontu. W trakcie remontu można również zadbać o to, aby przygotować nowy podział takiego obiektu, a tym samym zyskać zamiast jednego mieszkania, dwa oddzielne.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%